Dağ Evinde Yaşamak

Sabah bir işim olmamasına rağmen erken uyandım şehirde pekte bir değişiklik görünmüyordu. Yorgunluğun üstüne güzel bir uykudan sonra tekrar bir karmaşaya uyanmış olduk. Anlamsız bir şekilde dağ evine yerleşme fikri tekrar aklıma geldi. Aslında pek yersiz bir düşünce de değildi bu bilinçaltım artık bu karmaşadan sıkılmış ve ruhum nefes almak istiyordu.

Aklımda hep olan bu fikir liseden beri düşündüğüm bir hayalken bırakın dağ evine yerleşip yaşamayı birkaç gün bile tam manasıyla dağda kamp kurup yaşamadığımı itiraf edeceğim. Biraz erken bunlar için sanki yerine getirmem gereken yüzlerce sorumluluk var okuldan dereceyle mezun olmak, güzel bir iş bulmak sonra bir aile kurmak. Aynı hikayedeki gibi bir iş insanı her şeyden bıkıp bir sahil kasabasına yerleşiyor dağ evi olmasa bile kalabalıktan uzaklaşıyor. Bir balıkçıyla oturup sohbet etmeye başlayınca balıkçıya yaptığı işlerden, kazandığı paralardan en sonunda her şeyden sıkılıp oraya yerleştiğini söylüyor. Balıkçı ise iş insanına bakıp sadece gülümsüyor; ‘Bir sahil kasabasında bu huzurlu ve güzel hayatı yaşaman için bunlara hiç gerek yoktu’.

İlginizi Çekebilir:  Temeşvar Nerede?

Peki bu büyük şehirde değil de bir dağ evinde uyansaydım ne olurdu? neleri farklı yaşardım? Dağda yaşarken uyandığımda bir kış günü olduğunu hayal edersek ilk yapacağım şey şüphesiz hiç birşey yapmamak olurdu. Sadece dışarı çıkıp o temiz havayı ciğerlerime çekmek tüm benliğimle doğayı hissetmek aslında. Köpekleri çok sevdiğim için muhtemelen bir köpeğim de olurdu onları sever biraz kahvaltıdan önce onlar ile beraber yürüyüşe çıkardık. Kahvaltı vakti! Ufak tek katlı ağaçtan yapılmış evin kapısını üşümüş ellerimle açıp biraz ısındıktan sonra doğal tereyağ ve yumurta ile yapılmış fazla çeşitli olmayan ama doğal olması nedeniyle insana gerçekten keyif veren kahvaltımı yapardım. Yanında tabiki kola yok çay hemde semaverde pişmiş dağda yaşıyorsanız kendi ellerinizle topladığınız odunları bir köşeye biriktirip sonra onlar ile birşeyler yapmak demek aslında içtiğiniz çayın her yudumunda bir keyiftir. Dağ evinde yaşarken kitap okumak herkesin hayalidir açıkcası ben kitap konusunda çok seçiciyim kitap okumayı zor sevdiğim için okuduğum kitaplarda bir akıcılık daima ararım. Baktığımızda akıcılığı herkes arar da ben kendime yazılan o mektubu ararım. Her kitap bir mektup değilmiydi? Etrafı biraz keşfetme vakti sessizlik derin bir sessizlik insana huzur veriyor. Doğada insanın sağlığının düzene girmesinin sebebi aslında bu insan durumlara adaptasyon sağlayan müthiş bir varlık olabilir ama hani doktorlar hastalarına bazen bir köy havası, dağ havası al bu sana iyi gelecektir. Bunun sebebi doğada uyaranların az olmasıdır. Etrafınıza baktığınızda derin bir huzurun hakim olduğunu görürsünüz. Şehirde dışarı çıktığınız vakit etrafınızda trafik ışıkları, arabaların yağmur suyunu üzerinize sıçratmasından kaçınmak gibi dikkat etmeniz gereken uyaranlar ve korna sesleri, kirli hava gibi rahatsız olacağınız etkenler hakim.

İlginizi Çekebilir:  Mississippi Nehri Nerede? Hangi Ülkede? Özellikleri Nedir?

Şehirleşmek zorundamıydık? Ayrıca ele alınması gereken üzerinde uzun uzadıya tartışılacak bir konu olsa da birçok insan hayır bu sistemin bir getirisi cevabını verecektir. Sistem bunu daha çok istese de aslında nüfusun artması bizi buna yönlendirdi. Nüfusun artışının doğal bir sonucu olarak düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:  Rasulayn Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Şehirde işlerimizi biraz toparlayalım bir ara dağda yaşamaya gideriz. Neyse benim bir toplantıya yetişmem gerek bu trafikte şimdi çıksam anca yetişirim. Kendinize iyi bakın..

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

2 thoughts on “Dağ Evinde Yaşamak

 • Mart 6, 2017 tarihinde, saat 06:52
  Permalink

  her şey ayrı yazılır ?

  Yanıtla
  • Mart 6, 2017 tarihinde, saat 13:04
   Permalink

   Lisede dil anlatım derslerinden kaçardım. Hemen düzelteyim. Uyarı için teşekkürler 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz