Deyimler ve Atasözleri

Damarı Tutmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Damarı tutmak deyiminin anlamı nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”damarı tutmak” deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Damarı Tutmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Birisi ile anlaşmak, ortak noktalara sahip olmak, uyuşmak, benzer zevk ve anlayışları paylaşmak gibi anlamlara gelir. Bir kişinin karşısındaki kişiyle sorunsuz bir şekilde anlaşması, onunla uyum sağlaması, benzer duygu ve düşüncelere sahip olması ”damarı tutmak” deyimi ile açıklanır. Külliyatımızdaki kanı uyuşmak, kanı ısınmak, kara kanları kaynamak deyimleri de benzer anlamlara sahiptir. Burada damar kelimesi ile anlatılmak istenen kandır.

Örneğin herhangi bir ortamda karşılaştığımız bir kişi ile dünya görüşümüz, mizah anlayışlarımız, duygu ve düşüncelerimiz birse o kişiyle damarımız tutmuş demektir. Tam tersi bir durumda ”ısınamamak” deyimini kullanırız. Misal ”bir türlü kanım ısınamadı” deriz ya da ”yıldızımız barışmadı” ifadesini kullanırız. Gündelik hayatta damarımızın tuttuğu insanlarla karşılaşmak zordur. Bu insanlar, bizim görüşlerimizle benzer görüşlere sahip olduğu için kendilerine tesadüf etmek uzun bir zamanda ancak mümkündür. Ancak kişinin bir başkasıyla dost olabilmesinin yegane yolu damarının tutması değildir. İnsanlar, davranışlarını sevmese bile biriyle arkadaşlık kurabilir, daha da ileri giderek o kişiyle evlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.