Spor

Defansif Oyun Kurucu Nedir? Görevleri Nelerdir?

Futbolda sizlere daha önce birçok mevkiden bahsetmiş ve bu konular hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bugün ise sizlere Defansif Oyun Kurucu mevkiinden ve bu mevkiinin genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Defansif Oyun Kurucu’nun temel görevi takımın savunmasında yardımcı olmaktır. İşin rengi hücum kısmında değişmektedir. Pozisyon olarak savunma oyuncularıyla orta saha oyuncuları arasında yer almasından ötürü Defansif Oyun Kurucu savunmadan gelen topu hücum oyuncularına etkili bir şekilde ulaştırır. Etkiliden kasıt gole ya da tehlikeli bir atağın başlangıcını sağlamasıdır. Bundan ötürü yaratıcı ve pas özelliklerinin de gelişmiş olması gerekmektedir. Tüm bunları yaparken mevkilerinden de ayrılmamaya özen gösterirler.

Geriye Dönük Defansif Oyun Kurucular işin savunma kısmına çok ağırlık vermektedirler. Nadiren atak başlatır ya da atakları desteklerler. Destek Veren Defansif Oyun Kurucular ise takım hücuma kalkarken kendileri de bu kısma dâhil olur. Günümüzde Sergio Busquets en önemli örnek olarak yerini almaktadır. Ancak bazı takımlar hücum açısından da başlatıcı olarak defansif oyunculara görev verirler. Thiago Alcantara, Kante gibi modern 6 numaralar buna örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi