Dizi&Film

Behzat Ç.’nin Eleştirilecek Tek Yönü: Propaganda

Behzat Ç. Türk dizi tarihinde çekilmiş en efsanevi dizilerden biri. Gerek kurgu, gerek diyaloglar gerekse biçim itibarıyla Türk dizi tarihinin tartışmasız enlerinden bir tanesi. Şimdi “Behzat Ç. iyi dizi güzel dizi de” diye söze başlamak istiyorum. Behzat Ç. iyi dizi güzel dizi de bazı bilinçli hatalar söz konusu.

 

Bir romanı yazanları tarafından eleştirir, bir hükümeti de baştaki insanların yapmadıkları ya da yapamadıklarından dolayı yerden yere vururuz. Bir dizi ya da filmi de haliyle senaristinden eleştirmemiz gerekir.

Emrah Serbes, bir yazımızda Emrah Serbes’ten uzun uzun bahsetmiştik. Kalemi güçlü, Türkiye’nin yeni nesil yazarlarına önderlik edecek bir karakterde ve yetkinlikte bir isim. Kendi yarattığı Behzat Ç. filmi, kişisel kariyerinin Nirvana’sı. Bunda hiçbir kuşku yok.

Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilinçli olarak yapılan hatalar söz konusu. Nedir bu hatalar? Birincisi dizinin belirli bölüm ve sahnelerinde ağır bir komünizm propagandası yapılıyor. İkincisi çevik kuvvete çok ağır ithamlar var. Bir üçüncüsü de PKK sempatizanları dizide hep masum rolündeler.

Bazı sahnelerde milliyetçi kesime ağır ithamlar söz konusu. Doğrudan milliyetçi kesimi hedef almayan sözlerin arkasında temsil ettiği geniş kitleler var. Tamam Behzat Ç. idealist bir insan olabilir ama meslekteki her şubeden insanlar hain ve kötü olacak diye bir şey yok öyle değil mi?

Mesela bu dizide yapılan ithamlar başka herhangi bir mizahi dizi ya da filmde olsa bu kadar tepki toplamazdı. Fakat ciddi bir filmde böyle eleştirilerin olması bazılarını elbette ki rahatsız edecekti. Şahsen dizinin bu sebepten bittiği kanaatindeyim.

Küfür ve argo kelimelerin çok kullanımı şahsım adına bir sorun değil zira küfür veya argo yansıtılan hayatın olmazsa olmazı. Diziyi dizi yapan ve arkasındaki başarının sebebi de bu. Güldürmek için küfür yok, olanı olduğu gibi anlatma var. Söz konusu sahnelerin linkini aşağıda paylaşacağım.

Türk dizi tarihinin en başarılı dizilerinden biri olan Behzat Ç. dizisi elbette ki bu kusurlarından dolayı mükemmeliyetinden bir şey kaybetmez. Fakat eleştiri gereği her yapıt ve her eser; her şair ve her yazar eleştirilir. Eleştirilemez diye bir şey, bir yapıt ya da bir insan yoktur.

Tamamen şahsi bir fikrimi beyan ettiğim yazımda, katılmadığınız noktaları belirtebilir, yanlışları düzeltebilirsiniz.

Linkler;

https://youtu.be/LjF-a4ve2uQ

https://youtu.be/GJKFKxEKARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds