Değer Olarak Misafir

Benim en sevdiğim ve asırlar geçse de değişmeyecek olduğuna inandığım kültür misafir kültürüdür. Genç kuşak olsun eski kuşak olsun her kesimden insan misafire ayrı bir değer verir milletimizde. Misafirin ağırlanışından tutun misafire verilen öneme; misafirin uğurlanmasından tutun sunulan ikramlara kadar biraz azalan biraz değişen çizgilerde misafir hep bizden gayrı birisi olarak değerlendirilmiş ve misafire gösterilen tutumlar hep daha farklı, ayrı ve önemli olmuştur.
İran ve Arap kültüründe olduğu gibi Türk kültüründe de misafir ağırlamak her zaman zaruri bir ihtiyaç olmuştur. Misafir kutsaldır ve Tanrı misafiri olarak kabul edilir. Hanenin tüm imkanları misafire sunulur ve misafirin kendi evindeymiş gibi rahat etmesi sağlanır. Özellikle misafir uzun yol gelmişse buna dikkat edilir ve misafire daha çok ihtimam gösterilir. Hane halkı çocuklu ise daha az gürültü yapması söylenir, ev dağınık ise hemen düzeltilir.

İlginizi Çekebilir:  Bu Asillik Nereden Geliyor?

Başka kültürlerde bu kadar önemli olduğunu sanmıyorum tabi yukarıda bahsettiğim gibi İran ve Arap kültürü tıpkı Türk kültürü gibi misafire önem verir. Misafir bu kültürlerde bir değerdir.

Misafiri algılamak, önemini bilmek çok önemli. Evimizi misafirlerimize açtığımızda, hanemiz artık misafirlerimiz kadardır. Misafiri aynı zamanda görücü olarak görmek lazım. Hanemizi vitrin misafiri ise görücü gibi. Evimiz ne kadar göze hoş, kulağa güzel gelirse, hanenin kimliği için o kadar hoş ve güzel olur. Misafirsiz bir ev, bir haneyi hayal edebilir misiniz? Düşünsenize evinizde yıllar yılı kendi çekirdek ailenizle ikamet ediyorsunuz ama bir tane bile misafir gelmemiş. Hakikaten korkunç!

İlginizi Çekebilir:  Neden Israr Etmeliyiz?

Bana göre misafir eve gelince ayrı bir muhabbet ortaya çıkıyor. Büyükler küçükler yan yana. Konuşulanlar, konuşulmadan anlaşılanlar, misafir çocuklarıyla oyunlar ve şakalaşmalar, çay ve her türlü ikramlar… Bunlar hakikaten olmadığında eksikliği derinden hissediliyor. Ki bana sorarsanız eksikliğinin de hissedilmesi gerekir. Misafirin ülkesel önemini daha fazla kavramalıyız. Misafire verilen değer, kendi değerimize değer katacak en önemli değelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi