Ekonomi

Deneme Süresinde Sigorta Zorunlu mu?

İşyerlerinde deneme süresi olarak adlandırılan kısım çalışanın yeni işe başladığı andan itibaren başlar. Bu süreç içerisinde firma sözleşme yapmadan önce personeli tanır ve karşılıklı olarak uyumlu çalışıp çalışılmadığı anlaşılmaktadır. Deneme süresinde sigorta konusu ise çoğu işveren tarafından kötü niyetli bir şekilde yorumlanmakta ve sigorta yapılmamaktadır.

Deneme süresinde sigorta zorunludur. SGK kanun ve mevzuatlarına göre çalışan bir kişi çalıştığı ilk günden itibaren ne görevde ve hangi süreç içerisinde olursa olsun sigorta yapılmalıdır. Çalışanlar için ayrı ayrı masraf yapmamak, en azından ilk ay oluşacak sigorta masraflarından kaçınmak amacıyla şirketler bu türden bir yola gitmektedirler. Bu türden bir uygunsuzluğu kurumsal firmalarda görebilirsiniz. Deneme süresinde sigorta yapılmadığını iddaa eden bir firma ile karşılaşırsanız hiçbir koşulda inanmamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak, daha çalışmaya ilk adımlarınızı atarken bu türden bir sorunla karşılaşmanız size şirket hakkında bir izlenim verebilir. Bu açıdan baktığımızda uzun vadeli bir gelecek planlamamanız gerektiği, hatta belki de bir an önce başka iş aramanız gerekliliğini aklınıxa düşürebilir. Bunların dışında günlük bir işte çalıştığınız durumda bile 1 günlük olmak üzere kurumsal işverenler size sigorta yapacaktır. Bu hem olası iş kazalarına karşı sizi garanti altına alır hem de emeklilik gün sayısı olarak bir avantaj yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi