Derdi Dünya Olanın Dünya Kadar Derdi Olur

Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur ne anlama gelir. Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur” sözünden bahsedeceğiz. 

Derdi Dünya Olanın Dünya Kadar Derdi Olur Ne Demek? 

Dünyevi işleri kendisine dert edinen ve meşguliyeti tamamen dünya olan bir insanın hiçbir zaman derdi bitmez. Bir derdi bitince diğeri başlar; tam bütün dertler bitti derken diğeri baş gösterir. Hiçbir şeyi çözemeden de ömür biter. Bu söz, bu durumu açıklamaya muktedir olan en güzel sözlerden biridir. Zira dünyayı kendisine dert edinen birinin derdinin bittiğine rastlayan olmamıştır. 

İyi bir iş, iyi bir maaş, güzel ev ve araba, lüks yaşam veya herhangi bir dert. Sonu gelmeyen bir iştiyakın neticesinde ihtirasların da arttığı, isteklerin sonunun gelmediğini görürsünüz. Ev alırsınız, araba almak için para biriktirirsiniz; daha sonra evinizi beğenmez daha iyi bir ev almak için kredi çekersiniz, çocukları evlendireyim sonra rahatlarım diye düşünürsünüz ve bir bakarsınız ki yaş kemale ermiş, ömrüm son demlerinde kendinizi bulmuşsunuzdur. 

Hayat bu yönüyle çok acımasız. Hem büsbütün içinde olmanızı ister hem de tüm enerjinizi tüketmenizi. Bu da sizi yorar, yıpratır, yüz hatlarınızda kıvrımlarını görebilirsiniz. 

Bugün en sıkıntısız insanın bile binlerce sıkıntısı vardır belki. Ya da tuzu kuru diye itham ettiğimiz insanların nice manevi dertleri vardır. Evet maddiyat “çok şey” demek ama “her şey” demek değil. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting