Sağlık

Kolonoskopi Öncesi Su İçilir mi?

Kolonoskopi tıp alanındaki en önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Yöntemde kalın bağırsaklara eriştirilen kolonoskop detaylı incelemeler yapar ve hastanın tedavisine yön verecek bölgeler incelenir. Kolonoskopi olacak kişiler bazı durumlarda yiyecek ve içecekleri nasıl kontrol edeceğini karıştırabiliyorlar. Özellikle bunlardan en önemlisi olan su, bazen olmaması gereken durumlarda içilebiliyor. O yüzden bugünkü yazımızda ‘’Kolonoskopi Öncesi Su İçilir mi?’’ sorusuna değinerek net olarak yanıtlar vereceğiz.

Kolonoskopiden birkaç gün öncesinde bazı yiyecekleri tamamen bırakmanız gerekmektedir. Bunların arasında öncelikle kuru meyve, kabuklu meyveler, kuruyemiş, tahıllı gıdalar, kuru fasulye ve makarna tarzındaki bütün besinlerden uzak durmanız gerekebiliyor. Bunun yanında kişi, daha düşük lifli besinleri tüketmeye çalışmalıdır.

Su konusunda ise dikkat etmeniz gereken bazı yerler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Kolonoskopiden önceki gün saat 24’e kadar su tüketme hakkınızın olmasıdır. Bu gün içerisinde 3 litreye kadar su tüketebilirsiniz. Kolonoskopi günü ise hasta hiçbir şey yememeli ve kesinlikle su içmemelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.