Düşünceleri Öldürmeden Kaydetmek Gerekir

Düşünceler, hayatımızın yönlerini belirleyen unsurlardır. Düşüncelerimizle hayatımıza yön verir ve tercihlerimizle biz oluruz. Düşünceler ise bu önem çerçevesinde oldukça mühim bir konu oluyor. Düşüncelerinizi bir yerde muhafaza etmeniz gerekir eğer über zeki değilseniz. Düşündüklerinizi hemen kalemi alın ya da hemen notlarınıza kaydedin. Kaçırdığınız fikirlerin büyüklüğü karşısında pişman olmamak adına önceden tedbiri almak zorundayız.

Yanımızda kağıt kalem taşımasak bile hepimiz en azından birer akıllı telefona sahibiz. Bu teknoloji devrinde istisnalar haricinde akıllı telefon kullanmayan birileri azınlık durumunda. Hal böyle olunca artık not tutmak, akla gelenleri yazıya aktarmak bir meşakkat olmaktan çıkıyor. Üstelik komplike yazılımlar ve eklentilerle insanların notlarını tutup kaydetmesi büyük bir kolaylığa dönüşmüş durumda.

Fikirler bir anda gelirler ve bir anda parlarlar. Fikirleri öldürmemek ve yarın da kullanabilmek için onları kaydetmek gerekir. En iyi yöntemin ise kağıt ve kalem olduğunu söylemeliyim. İnsan yazınca iki kat daha iyi ezberlermiş. Hem kağıt ve kalemin bir ağırlığı da vardır. Fikirleri ya da bilgileri daha itibarlı kılarlar. Kağıt ve kalem ezelden beri insanların bilgilerini ve fikirlerini kaydettiği mukaddes parçalar olmuştur.

Aynı zamanda büyük adımların büyük fikirlerden geçtiğini de vurgulamak istiyorum. Düşüncelerinizi ne biçimde olursa olsun kaydedin; kağıda, elinize, cep telefonunuza. Çünkü iyi bir fikirdi unuttuğunu bilmek hiçbir anlam ifade etmiyor. O yüzden her fikri ve her düşünceyi kaybolmadan, ölmeden kaydetmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting