Eleştiri

Dindar ve Dinci Arasındaki Farklar

Günümüzde din, her alanda suistimal edilen ve suistimal edilmeye müsait bir kurum haline dönüşmüştür. Bunda, uzun dönemdir iktidarda olan partinin etkisi de yadsınamaz. Dindar ve dinci arasındaki farkı bu nedenden ötürü belirtmekte fayda var. Dinci nedir? Dindar nedir?

Dindar Nedir?

Dinini büsbütün yaşamayı isteyen ve dinin hayatındaki en temel düzen belirleyici kurum olduğu insanlara “dindar” denir. Dindar insanlar, inandıkları şeyler doğrultusunda yaşamlarını devam ettirirler. Onlar için din, hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Fakat bu insanlar “dinci” değildir.

Dinci Nedir?

Dinci insanlar, dini kendi çıkarlarına göre kullanan ve dini bir “yarar sağlayıcı kurum” olarak gören insanlara denir. Özünde materyalist ve pragmatist olan bu insanlar için din, nemalanmak için uygun bir kurumdur. Zira dini duygular, insanların kolayca manipüle edebileceği ve rahatlıkla suistimal edebileceği bir olgudur.

Bu farkı ele aldıktan sonra konjonktürde meydana gelen bakış açılarına bakalım. İslam dini, son 20 yılda büyük bir dezenformasyon altındadır. Bunda ise hiç şüphesiz siyasal İslamın payı yadsınamaz ölçüdedir.

İslamın siyasetin içine “fayda” eksenli dahil edilmesi sonucunda, büyük zararlar görmüş ve görmeye devam etmektedir. Dinciler, özellikle son birkaç yılda iyiden iyiye artış göstermeye başladılar. Dini kullanarak ihaleler aldılar, dini kullanarak para kazandılar, dini kullanarak hak etmedikleri yerlere geldiler, dini kullanarak saltanat kurdular ve dini hiç yaşamadan bambaşka bir ”kurum” kurup ona din adını verdiler. Oysa inandıkları dinle, dini kullanarak menfaat elde etmeye çalıştıkları dindar insanlarla hiçbir benzerlikleri yoktu. Çünkü din, bir bakış açısı değil yaşama biçimidir. Dinciler, dine yeni bir bakış açısı getirdiler: Anahtar.

Bu anahtar, onlara bu zamana kadar açılmayan kapıları açtı. Çünkü din masumdu. İnsanlar, din kılıfına uydurulmuş her yalana kolayca inanabilirdi. Hele Türkiye’de.

Velhasıl dindarlar ve dinciler; hiçbir zaman bir olmayan,aynı yolun yolcusu olmayan insanlardır. Zira dine olan bakış, ikisinde taban tabana zıttır. Esas üzüntü verici olan dinciler yüzünden dindar olanların da ”samimiyetlerinin sorgulanmasıdır.”

Dinciler, dine en büyük zararı verenlerdir. Din, bu kendini dindar gösteren kişilerin elinden temizlenmediği müddetçe Türkiye’de her zaman zararlı sonuçlar doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds