Sağa Dönüşte Yayaya Yol Ver

Trafikte dikkat edilmesi gereken kurallar, hususlar ve usuller vardır. Bunlar sayesinde trafikte kazalar ve insan kaynaklı problemler azaltılmış olur. Bir de usuller vardır: Mesela sağa dönüşte yayaya yol vermek gibi.

Hali hazırda yaya geçidinin ne demek olduğunu, aslında o şeritlerin ne anlama geldiğini bilmeyen araç kullanıcılarının sağa dönüşte yayaya yol vermelerini beklemek, bir nevi boşa uğraşmaktır.

Sağa dönüşte yayaya yol verilir. İlla yaya geçidi olması gerekmez. Bir araç sağa dönüş yaptığında sağda herhangi bir yaya var mı? Yok mu? diye kontrol etmek zorundadır. Şayet varsa yol hakkı öncelikli olarak yayadadır.

Sağa dönüşte yayaya yol ver, bir tabela değil, bir kuraldır. Ülkemiz araç sürücülerinin temelde ilk olarak bunu bilmesi lazım. Fakat yeşil ışık yandı mı kafesinden fırlayan boğa gibi ne yaptığını bilmeyen ülkemiz şöförlerinin kurala riayeti kendilerine bir hakaret olarak görmelerinden dolayı, nezaketen bir uygulama olan kuralı tamamiyle işlevsiz hale getirmeleri, kocaman bir ayıptır.

Yazının tümü eleştireldir. Kurala riayet eden şöförlerin sayısının, Afrika’daki su kuyuları kadar az ve nadide olduğunu biliyoruz. Sözümüz magandalara, kural tanımaz vandallara ve tüm ışık, hak, öncelik ve saygı bilmezleredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi