Sağlık

Diş Taşı Ağız Yarası Yapar mı?

Ağız ve diş hijyeninin doğru ve etkili yapılması oluşabilecek problemleri önlemek için oldukça önemlidir. Ağız hijyenini sağlamanın ilk yolu yemeklerden sonra düzenli olarak dişlerin fırçalanmasıdır. Bunun yanı sıra şekerli yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Dişlerde oluşan çürükler, ağız içi yaraları, diş eti çekilmesi ve diş taşı gibi sorunların temel nedeni yeterli hijyenin sağlanmamasıdır. Diş taşı ağız içi hijyeni eksikliği ve zararlı besinlerin tüketimi ile ortaya çıkmaktadır. Diş taşının temizlenmesi diş hekimi tarafından belirli aralıklarla yapılmalıdır. Diş taşı ağız yaralarına neden olur mu? Sorusunun yanıtına gelecek olursak diş taşı ağız yarası yapmaz.

Ancak diş taşı olan bireylerde hassasiyet arttığı için ağız yaralarına yatkınlık da artmaktadır. Diş taşı, diş çürüğü olan bireyler de ağız yaraları daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise bu problemlerle birlikte ağız hijyeninin kötüleşmesidir. Diş taşının ağız yaralarına doğrudan neden olmayacağı bilinmekle birlikte diş taşı olan bireylerin diş hekimi kontrolünde düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırması gerekmektedir. Diş taşının dişlere zarar vermemesi için düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Diş taşları ağız yarası yapmaz ancak ağız yarası oluşumuna yatkınlığı arttırmaktadır. Bununla birlikte diş taşlarının oluşturacağı olumsuz durumları önlemek için mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds