Sağlık

Diş Taşı Boğaz Ağrısı Yapar mı?

Diş taşı, kötü beslenme alışkanlıkları, yetersiz ağız hijyeni gibi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diş taşının oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler arasında ilk sırada düzenli diş fırçalamak gelmektedir. Buna ek olarak özellikle şekerli ve asitli içeçek tüketiminden sonra ağız çalkalanmalı, mümkünse dişler fırçalanmalıdır. Ağız hijyeni yetersiz olan bireyler de diş taşı, diş çürüğü ve diş eti iltihaplanmasına yatkınlık artmaktadır. Bu problemler ile karşı karşıya kalmamak için düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve doğru diş macunu kullanılmalıdır. Diş macunu tercihi diş taşı oluşumunu doğrudan etkileyen etkenler arasındadır. Diş taşı oluşan bireylerde pek çok ek sorun ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de diş eti çekilmesidir. Diş taşı boğaz ağrısı yapar mı? Diş taşı boğaz ağrısı yapmaz. Diş taşı olan hastalar da görülen yan etkiler arasında boğaz ağrısı yer almaz. Diş taşının neden olduğu yan etkiler genellikle ağız ve diş problemleridir. Bunların oluşumunu engellemek için ise yeterli ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Diş taşı olan hastalar da boğaz ağrısı görülmez. Diş taşı olan hastalar da görülen boğaz ağrısının temelin de farklı bir problem yer almaktadır. Bunun çözümü için de doktor ve diş hekimi muayenesi gerekmektedir. Diş taşının direk olarak boğaz ağrısına neden olmadığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi