Doğu Ekspresi İnstagram’ın Yeni İkonu

 Doğu Ekspresi

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars ana hattında sefer yapan ve 1933 km’lik yolu 24.5 saatte tamamlanan uzun bir tren yolculuğu. Mevsimin çeşitli zamanlarında bir görsel şölene dönen bu güzergahlar, binlerce insanın zamanlarını daha iyi geçirebilmeleri için çok güzel bir alternatif olarak durmakta. Sefer Ankara’dan saat 18:00’da hareket ediyor saat 18:56’da Kars’a ulaşıyor.

Yolculuğa Ankara’da başlanıyor. Tabi isterseniz bu güzergahı  değiştirerek  yol üzerinde çeşitli duraklarda da bu yolculuğa dahil olabilirsiniz. Mesela Kayseri için hareket saati 01:26, eğer buraya yakın yaşıyorsanız bir uçakla Kayseri’ye gelip oradan trene atlayıp bu maceraya ortak olabilirsiniz.

Yolculuk uzun süreceği için sizin en rahatını seçmeniz gerekecek, daha rahat ranzalı bölümleri sizin için daha iyi olacaktır. İsteğe bağlı olarak ‘pulman’ adı verilen normal koltukları da tercih edebilirsiniz. Tabi daha rahat bir yolculuk için birinci seçeneği sizin için önerebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Hiçbir Şey Olmazsa Sabah Olur

 

Fiyat konusuna gelince ise çok uçuk ücretler sizi beklemiyor. TCDD’nin online  sitesinde  Standart bilet fiyatı 47 TL olarak belirlenmiş. Bununla birlikte;

Yatak kuşet fiyatları,

Ankara-Kars 1 yatak Doğu Ekspresi 95.00 TL

Ankara-Kars 2 yatak Doğu Ekspresi 80.00 TL

 

 

Hijyen açısından da  oldukça güzel, yanınıza temiz çarşaf almanıza lüzum kalmıyor. Tren temiz çarşafınızı hazır bulunduruyor. Lavabo konusunda da temiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek menüleri  de oldukça ideal, atıştırmalıklar, çorba, mezeler, ızgaralar ve alkolsüz içecekler mevcut. Fakat giden yolcular yanlarına yine de atıştırmalıklar almaktalar. Unutmadan şunu da belirtmek gerekirse, eğer son durağınız Kars ise Erzurum’a gelmeden güzel bir restorandan trene Cağ Kebabı söylettirmeyi unutmayınız.

 Yoğun istekten  dolayı seferlere 6 yeni vagon eklendiğini ve 12 bin yeni bilet talebinde bulunulduğunu söylemeden geçmeyelim.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, ”Kars’ın önemli bir turizm yeri olduğunu,  Sarıkamış ve Ani bizim için önemli bir bölge ama kış sezonu ile bu sene  daha da büyük bir ilgi ile karşılaştık. Otellerimizde yüzde yüzlük bir doluluk oluşmuş durumda. Kars’a gelmek isteyenler için de ek vagonlar eklendi” diye bildirdi.

İlginizi Çekebilir:  Cüneyt Özdemir'den Zeynep Erkan'a: Gemileri Yaktın Herhalde

İnstagram için güzel fotoğrafları Erzincan’ın İliç ilçesi ile Erzurum arasında yakalayabilirsiniz.

10-15 kişilik gruplarla gidenler de mevcut. Tatilin gelmesiyle daha da büyük bir yoğunluk yaşanmakta. Tabi sırf fotoğraf çekmek için gidenleri de unutmamak gerekir. Fakat benim aklıma yine şu yeni nesil, fotoğraf çekme hastalığı burada da takıldı. Evet çok güzel bir sezon ve her koşulda zor olan bu yolculuğa güzel manzaraları yakalamak daha doğrusu tanık olarak gitmek muazzam.

İlginizi Çekebilir:  AKP’nin İtibar Politikası: 169 Bin Nüfuslu Palandöken’e 22 Milyon Liralık Nikah Sarayı

 

 

Biz tabi yine bütün bu güzelliklerin üstün çıkarak, ezerek, yok ederek o muazzam görselleri çekebilmek için uğraşıyoruz hatta sırf çekebilmek için gidiyor büyük çoğunluk. Bunun için zamanımızın neredeyse tamamını  harcıyor hatta belki de bunun sadece sosyal platformlarda paylaşabilmek için çekiyoruz. Çağ bizi daha duyarlı yapmadı ne yazık ki . Duyarlılık, gördüğümüz her şey için geçerli olmalı değil mi? Gördüklerimizin de hakkını vermeli. Onları fotoğraf karesine sığdırmak yerine, dimâmız da en güzel yerlere sığdırmak daha önemlidir diye düşünüyorum. Mesela o meşhur söz; Anı Yaşa!

 

 

Ben yine o sorumu sorayım; Hiç bir takipçiniz olmasaydı yine de o fotoğrafları çeker miydiniz?

Ya da paylaşır mıydınız?

İyi Günler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz