Yeni Zelanda Saldırganı Katliamdan Önce Türkler İçin Ne Yazmıştı?

Yeni Zelanda’da cuma namazı esnasında iki camiye yapılan saldırılarda ölenlerin sayısı 49’a yükseldi. Otamatik ve yarı otomatik silahlarla camiye giren ve katliamı sosyal medyadan canlı bir şekilde duyuran Brenton Tarrant isimli saldırgan, saldırıların öncesinde sosyal medyada Türkleri hedef alan paylaşımlarda bulunmuştu. Toplamda 74 sayfadan oluşan manifestoda Türkler için tehditler yer alıyor.

İslam dünyasını yasa boğan saldırıların adresinde Yeni Zelanda vardı. Cuma namazını ilk eda eden ülkeden bugün katliam gibi bir haber geldi. Brenton Tarrant isimli saldırgan 49’dan fazla kişinin ölümüne neden oldu. Saldırgan, katliamdan önce Türkler için tehditler içeren 74 sayfalık bir manifesto yayınlamıştı. Manifesto şu şekilde:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında.”

Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. 

Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”

En Kanlı Saldırı

Saldırı, Yeni Zelanda tarihinin en kanlı saldırısı olarak tarihe geçti. 1990 yılında 13 kişinin hayatını kaybettiği Aramoana’daki saldırısından sonra ülkenin gördüğü en büyük saldırı bu oldu.

Saldırının ardından Twitter, saldırganın profilini askıya aldı. Siyasilerden de konuyla ilgili olarak pek çok mesaj verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.