DPF Yakıtı Etkiler mi?

DPF (Dizel Partifül Filtresi) aracınızın motorundan çıkan egzoz gazını filtreme işlemi vasıtasıyla temizleyerek egzoza aktarır. Bu işlemin asıl amacı egzoz emisyonunu düşürmektir. Tıkalı DPF ile sürüşünüzde birçok dezavantaj yaşayacağınız gibi DPF yakıtı etkiler. Peki tıkalı DPF yakıtı etkiler mi? Tıkalı DPF muayeneden geçer mi? DPF temizliği yakıtı düşürür mü? Sorularına madde madde cevap verelim.

DPF Yakıtı Etkiler mi? Ne Kadar Etkiler?

Dizel partikül filtresi adını verdiğimiz parça tıkandığından aracınızda aşağıdaki problemleri görürsünüz.

  • Aracınız arıza ışığı yakar,
  • Egzozdan kara duman atabilir,
  • Araç çekişi bir hayli düşer,
  • Düşük viteslerde ve vites geçişleri esnasında alt devirlerde yığılma meydana gelir,
  • Yakıt tüketimi %30’a varan oranlarda artar.

Bu problemleri yaşamanız aracınızdan istediğiniz performansı alabilmeniz için motora daha çok gaz vermenize sebep olacağından yakıt yüketimini bir hayli artırır. Ayrıca motorun sağlıklı çalışmasına engel olacağından da sakin kullanıma rağmen de yakıt artar. Bunun sebebi motorun içinde bulunan yanma odasında meydana gelen atık gazın tahliye edilememesidir.

DPF (Dizel Partikül Filtresi) Temizliği Yakıtı Düşürür mü?

DPF temizliği yapılırsa tıkalılık oranına bağlı olarak yakıt tüketiminiz düşer. Bir depo yakıt ile çok daha fazla kilometre yol yapmaya başlarsınız.

DPF İptali Yakıtı Etkiler mi?

Genellikle bu parça ile ilgili bir arıza görüldüğünde parça tamamen sökülerek problemden kurtulunmaya çalışılır. Bu sanayi ustaları tarafından vücuttaki apandisit kadar gereksiz bir parça olarak görülür. Fakat DPF iptali yakıtı düşük bir miktar artıracağı gibi muayeneden de geçmez.

Tıkalı DPF Muayenden Geçer mi?

TÜV Türk muayene standartlarında en önemli maddelerden başta gelen şey egzoz emisyonu ölçümüdür. Eğer egzoz emisyonunuz yüksek çıkarsa ağır kusurlu sayılarak muayeneden kalırsınız. Tıkalı DPF ile muayeneye gittiğinizde emisyon durumunu filtreleyecek hiçbir parçanız bulunmadığından dolayı kuvvetle muhtemel muayeneden kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: