Dul Birisiyle Evlenmek

Dulla evlenmek, her ne kadar evrensel hukuk kurallarına ve Türk hukuk kurallarına uygun olsa da toplumumuzda pek tasvip edilmeyen bir davranıştır. Dul birisiyle evlenmenin ne gibi bir dezavantajı var derseniz bunu birkaç maddede açıklayabiliriz. 

Öncelikle dul birisiyle evlenmek her şeyden önce Türk toplumunda abes gözüyle bakılan bir evlilik çeşididir. Oysa diğer evlenme çeşitleri gibi her ne kadar olağan olsa da bu evlilik çeşidi, toplum nazarında tasvip edilmeyen bir evliliktir. 

Çocuk sahibi olan bir dulla evlenmek ise daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Aileler, böyle bir duruma genellikle iyi bakmamakla birlikte dul olanın çocuklarını kendi torunları gibi sevmemektedir. 

Bizde aile bağları önemli bir kavram. Buna her ne kadar karşı çıkılsa da bu tabu uzun yıllar var ve daha uzun yıllar olmaya devam edecek. 

Tıpkı ülkemizde bekaret kavramının ülkemizde tartışılan en önemli meselelerden olduğu gibi dul birisiyle evlenmek de yine en çok tartışılan meselelerden biri olacaktır. 

Kişinin dul birisine aşık olması, onu sevmesi evlilik için pek tabi makul ve meşru bir sebeptir. Fakat ülkemizde alınan hiçbir karar, özellikle ailevi meseleleri göz önünde bulundurduğumuzda, kişinin tek başına almış olduğu karar anlamına gelmiyor. Bir yerlerde kişi, sadece kendisini değil ailesini ve ailenin bu konudaki görüşlerini de dikkate alarak karar vermek zorunda. 

Özellikle muhafazakar ailelerde durum daha da katıdır. Kişinin dul birisiyle evlenmesine bu tarz ailelerde diğer aile türlerinden daha çok tepki gösterilir. Tepkinin nedeni ise kültüreldir. Daha önce hiç alışık olmadığı bir evlilik tipine bu aileler müsade etmezler. 

Öte yandan evlenecek olan kişilerin aralarındaki yaş farkı da bu konuda önemli bir etken. Dul olan için “neden boşandı?”, “eski eşiyle neden geçinemedi?”, “ne sorunu vardı?” gibi sorular mutlaka sorulacaktır. Bu sıkıntıyı en çok dul birisiyle evlenecek olan kişi çekecektir. 

Çok düşünün ve karar vermeden önce iyi düşünün. Evlilik ciddi bir müessesedir. 

İlginizi Çekebilir:  Güzel Günlere Dair Umutlar Taşımak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara