E-Devlet Şifresi İstemek Suç mu?

E-Devlet Şifresi İstemek Suç mu? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça merak edilen ve hukuka uygunluğu araştırılan çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca e-devlet şifresi istemenin suç teşkil edip etmeyeceğinden söz edeceğiz.

E-Devlet Şifresi İstemek Suç mu?

E-Devlet devletin bireylerin kişisel olarak özel verilerini yayınladığı elektronik ortamdır. Her kişinin e-devlet şifresi kişiye özeldir. Bu sebeple kişilerin e -devlet şifresini istemek suçtur. E-devlet ortamında kişilerin önemli bilgileri olan eğitim, sağlık, güvenlik, sigorta, nüfus bilgileri, kredi bilgileri, maaş bilgileri gibi daha birçok bilginin tamamına ulaşılabiliyor. Bu önemli bilgilerin kişinin kendisinden başka kimsenin görmesine gerek yoktur. Vermek istemediğiniz halde e-devlet şifresi zorla isteniyor ve alınıyorsa  Türk Ceza Kanunu içerisinde 135 ve 136 maddelerine istinaden kişisel verilerin korunması ihlali gerçekleşecek   ve Anayasa’ya göre suç işlemiş olunacaktır.

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifreniz yok ise almak için herhangi PTT şubesine uğramanız yeterlidir. PTT şubesi ikamet ettiğiniz yerde olmasına gerek yoktur. İstediğiniz adresteki PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz. Kimlik ibraz ederek 2 TL karşılığında şifrenizin olduğu bir zarf teslim edilir. E-devlete ilk girişte zarf içerisinde yer alan şifreyi kullanır daha sonra kendi şifrenizi isteğinize göre güncelleyebilirsiniz.  

Görsel kaynak: turkiye.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.