E Kitap İndirmek Suç mu?

E Kitap İndirmek Suç mu, e-kitap indirmek suç teşkil eder mi? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça merak edilen bazı konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca özellikle öğrencileri ilgilendiren bir konu başlığından e-kitap indirmenin suç teşkil edip etmediğinden söz edeceğiz.

E Kitap İndirmek Suç mu?

Dijital korsan olarak adlandırılan, internet ortamında eser sahibinin izni olmadan yayınlanmış olan kitaplar için e-kitap indirmek suçtur. Kendiniz e-kitap oluşturdunuz ve kendi kişisel kullanımlarınız için depoladığınız durumlarda suç değildir ama ticari amaçla depoluyorsanız, kitapları yayıp paylaşıyorsanız bu suçu teşkil eder.

E Kitap Paylaşmak Suç mu?

Aynı şekilde eser sahibinin izni olmadan ticari amaçlı olarak en-kitap paylaşmak da suçtur. Bu durum dijital ortamda korsana girmektedir. Suçun karşılığında para veya hapis cezası uygulanır. Reelde kitap korsancılığı yapan kişilerle, dijital ortamda e kitap korsancılığı yapan kişiler aynı kurallara tabi tutulmaktadır. İnternet ortamında yer alan e -kitapların izinsiz yayınlandığını ve yayıldığını düşünüyorsanız indirmemelisiniz.

Görsel kaynak: bookriot.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.