Hısımlık Nedir? Türleri Nelerdir?

HISIMLIK
Hısımlık, mahiyeti gereği sadece gerçek kişilerle ilgili bir kurumdur; tüzel kişilerde hısımlık söz konusu olamaz.
Hısımlık Türleri
A) Kan hısımlığı Kan hısımlığı, bir kimse ile onun kendilerine kan bağıyla bağlı bulunduğu kişiler, örneğin o kimsenin kendi ana ve babası, kardeşleri, ana ve babasının ana babaları (büyük ana ve büyük babalar) ve bunların çocukları (amca, hala, dayı, teyze), kendi çocukları ve onların çocukları (torunlar) arasındaki hısımlıktır. Kan hısımlığı birbirlerinden veya ortak bir asıldan üreyen kişiler arasında söz konusu olan hısımlıktır. Kan hısımlığının, “üstsoy-altsoy hısımlığı” ve “yansoy hısımlığı” olmak üzere iki türü vardır.

İlginizi Çekebilir:  Devredilemeyen Haklar Nelerdir?

1) Üstsoy-altsoy Hısımlığı
Üstsoy-altsoy (usul füru) hısımlığı, biri diğerinden gelen, yani birbirlerinden ürüyen kişiler arasıdaki hısımlıktır. çocuk ile ana arasında soybağı doğumla kurulur. Bu noktada çocuğun evlilik içi olup olmamasının önemi yoktur. Çocuk ile baba arasinda soybağı ise çocuğun evlilik içi olup olmamasına göre değişir. Evlilik içi doğan çocuk doğum ile kocaya bağlanır. Zira babalık karinesi uyarınca evlilik içinde ya da evlilliğin bitiminden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası kocadır. Buna karşılık çocuk evlilik dışında doğmuş ise baba ile arasında soybağı kurulabilmesi -tanıma -babalık hükmü ana ile evlilik yollarından biri ile mümün olur.

İlginizi Çekebilir:  Limited Şirketlerde Genel Müdür Ataması Nasıl Yapılır?

2) Yansoy hısımlığı
Medeni Kanunumuz, yansoy (civar) hısımlığını “biri diğerinden gelmeyip de ortak bir kökten gelen kişiler arasındaki hısımlık” olarak tanımlamaktadır. o hâlde, iki kimsenin birbirlerinin yansoy hısmı olabilmeleri için, her ikisinin de ortak bir kökten gelmeleri gerekir. Bu itibarladir ki, kardeşler arasında; bir kimse ile amcası, halası, dayısı ve teyzesi arasında; aynı şekilde, o kimse ile amca, hala, dayı ve teyzesinin çocukları arasında yansoy hısımlığı vardır, zira kardeşlerin ortak kökü “ana ve babalarıdır. Kan hısımlığının derecesi, “hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla” belli olur (MK m.17). Diğer bir deyişle, bir kimse ile onun kan hısmı olan kişi arasında kaç doğum varsa, onlar arasındaki hısımlık derecesi de o kadardır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri