Ekonomi

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

Her geçen gün büyüyen e-ticarette rakipler arttıkça müşterileri memnun etmek ve elde tutmak zorlaşabilir. Her ticari işletmede olduğu gibi e-ticaret şirketleri de müşteri memnuniyetini sağlamak zorundadır. Üstelik e-ticaret şirketlerinin fiziki firmalar gibi müşteriye çay ısmarlayarak sohbet etmek gibi bir imkanı da  yoktur.

Peki öyleyse e-ticarette müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır? Gelin cevaplara birlikte bakalım.

Hediyeler ve Sürprizler

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler sürpriz hediyeleri çok sever. Müşterilerinize, aldıkları ürünlerin yanında küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bu hediyeler müşterilerinize değerli olduklarını hissettirir. Ayrıca onlara tekrar sipariş verme isteği olarak geri döner.

Örneğin kitap satıyorsanız kitap ayraçları gönderebilirsiniz. Tekstil firmasıysanız stok fazlası çorap ya da boncuklu bileklik gibi küçük ürünleri hediye edebilirsiniz. Kısa vadede kazançlı bir durum gibi gözükmese de geri dönüşleri güzel olacaktır.

İyi Müşteri Hizmetleri

Müşterileriniz bir sorunla karşılaştıklarında size her zaman ulaşabilmeliler. 24 saat boyunca ulaşılabilir olmalısınız. Küçük bir firmaysanız bu biraz zorlayıcı olabilir. Müşterileriniz de bu duruma anlayış gösterebilir. Mesai saatleri içerisinde sunduğunuz destek onlara yeterli gelebilir.

Ancak büyümekte olan ya da büyük bir firmaysanız mutlaka 7/24 ulaşılabilir olmalısınız. Size ulaşabilecekleri telefon, mail, sosyal medya hesaplarınız gibi bilgileri sitenizin görünen kısmında sergilemelisiniz. Müşteriler her zaman size ulaşabileceklerini bilirlerse güvende hissederler ve daha çok alışveriş yaparlar.

Ayrıca internet sitenizde otomatik sohbet yazılımlarından faydalanabilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde sık sorulan sorulara yanıt verebilirsiniz. Sonrasında onlarla birebir iletişime geçerek sorunu çözebilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Teşekkür Kartları

Sitenizden alışveriş yapan kişilere ürünlerle birlikte teşekkür kartları da gönderebilirsiniz. Teşekkür kartlarında müşterilerinize kendinizi çok daha iyi tanıtabilirsiniz. Bu kartlarda marka hikayenizi anlatabilir, kurumsal imaj yakalayabilir, akılda kalarak rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz.

Eğer henüz çok büyük bir marka değilseniz teşekkür kartlarını kişiye özel olarak da hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız tasarımda isim kısmını boş bırakırsanız kargo aşamasında her müşterinize ismiyle teşekkür kartı yazabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize kendilerini özel hissettirebilirsiniz.

Teşekkür kartlarının nasıl hazırlanacağını, içeriğinin nasıl olması gerektiğini merak ediyorsanız eticaretyardim.com üzerinden “E-ticarette Teşekkür Kartı Nasıl Hazırlanır” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Bu yazı aracılığıyla detaylı bir şekilde teşekkür kartıyla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı Dostu İnternet Sitesi

E-ticarette müşteri memnuniyeti sağlamak için öncelikle kullanıcı dostu bir e-ticaret siteniz olmalıdır. Karmaşık görsellerin olduğu, doğru kategorizasyonların yapılmadığı, yavaş çalışan bir site hiç kimseyi memnun etmez.

Kullanıcı dostu sitelerin belli başlı özellikleri arasında verimli olmaları, hatırlanabilir olmaları, hızlı olmaları ve basit olmaları bulunmaktadır. Sizler de e-ticaret sitesi yaptırırken sitenizin basit ve şık bir görünüme sahip olmasına özen göstermelisiniz.

Ayrıca hızlı olduğundan, kategorilerin doğru ve detaylı yapılıp yapılmadığından ve hataların minimum seviyede olduğundan emin olmalısınız. Ancak bu sayede müşterilerinizi memnun edebilir ve sitenizden alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz.

Sorunsuz ve Çoklu Ödeme Sistemi

Müşteri memnuniyetini sağlamanın bir diğer yolu da ödeme seçeneklerini arttırmaktır. E-ticarette müşteriler birden fazla ödeme seçeneğinin olmasını severler. Kredi kartı, havale, kapıda ödeme gibi seçenekler daha fazla kişiye ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

Günümüzde e-ticaret kullanan ama kredi kartı kullanmayan pek çok insan var. Kapıda ödeme ya da havale gibi yöntemlerle bu kişilere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca bütün bankaların kredi kartlarını kabul edebilir durumda olmalısınız. Bu kartlara değişen miktarlarda taksit imkanı da sunarsanız müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Etkileyici Ürün Sayfaları

E-ticarette müşteriler satın alma aşamasına gelmeden önce ürün hakkında bütün detaylara hakim olmak isterler. Satın aldıktan sonra ürünle ilgili bir sürprizle karşılaşmak istemezler. Bu nedenle ürün sayfalarında ürünle ilgili bütün bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde vermelisiniz. Ayrıca ürünün hayatlarına olacak olan etkilerinden, hangi ihtiyaçlarını karşılayacağından bahsetmelisiniz.

Ürünün her açıdan çekilmiş, bütün detaylarını gösteren ve mümkünse 360 derecelik fotoğraflarını yüklemelisiniz. Müşterilerin aklında ürünle ilgili hiçbir soru işareti kalmazsa satın alma ekranına geçiş yaparlar. Ürün gönderiminden sonra da bir sürprizle karşılaşmayacakları için memnun olurlar ve sizi tercih etmeye devam ederler.

İçerik Üretin

E-ticaret sitenizde blog kısmı oluşturarak içerik üretebilirsiniz. Ürettiğiniz içeriklerle müşterilerinizin hayatına değer katabilirsiniz. Ayrıca bu onların hayatlarına dokunmanız için de bir fırsat olabilir. Sitenizde oluşturacağınız blog kısmında ürünlerinizle ilgili yazılar yazabilirsiniz. Sattığınız ürünlerin hangi ihtiyaçları gidereceğini, hangi sorunlara çözüm bulacağını yazabilirsiniz. Müşterileriniz için çeşitli önerilerde bulunabilirsiniz.

Eğer samimi bir dille yazılarınızı oluşturursanız müşterileriniz bundan etkilenirler. Ancak içerik oluşturmaya başladığınızda düzenli olarak bu içerikleri eklemeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın. Sitenize bu içerikleri okumak için giren kişileri hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Bu nedenle içerik oluşturmaya başladığınızda ayda bir bile olsa düzenli aralıklarla devam etmenizi öneririz.

İndirim ve Kampanya Yapın

E-ticarette müşteri memnuniyetini sağlamak için yapabilecekleriniz arasında indirim ve promosyon kampanyaları da bulunmaktadır. Pek çok müşteri indirimli bir ürün gördüğünde ihtiyacı olmasa bile satın alma eğilimi göstermektedir. Yılın belli dönemlerinde büyük indirim kampanyaları yaparak hem satışlarınızı arttırabilir hem de müşteri memnuniyetine olumlu katkılar yapabilirsiniz.

Ayrıca bir alana bir bedava, üç al iki öde gibi kampanyalarla da müşterilerinizi alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. E-ticaret kullanan pek çok kişi indirim ve kampanya yapan firmaları daha çok sevmektedir.

Kısaca özetlememiz gerekirse bu yazıda e-ticarette müşteri memnuniyetini sağlamanın çeşitli yöntemlerinden bahsettik. Sizler de önerilerimizi uygulayarak müşterilerinizin memnun olmasını sağlayabilir, sadakatlerini kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds