Edebiyat Nedir? Ne Değildir?

Edebiyat yalnızca birkaç özlü sözden, hayranlık uyandıran kafiye ya da ses uyumundan veya sayfa sayfa betimlemelerden ibaret değildir. Edebiyat kısaca her şeydir. Edebiyatı sorularla anlamak için buyurun.

Edebiyatın amacı nedir?

Edebiyatın amacı dünyayı katlanır kılmaktır. Dünya masum değil, hepten de günahkar değil fakat içinden çıkamayacağımız bu dünyanın tüm sorunlarına en iyi gelecek çözüm edebiyattır. Edebiyat sıkıntılardan kaçmak, güzel düşünmek ve mutlu olmak demektir. Kimi zaman ağlamak istemek, hüzne boğulmak demektir. Edebiyat herhangi bir şeyi herhangi bir zamanda hissetmemize neden olan bir olgudur kısaca ve edebiyat bize bu imkanı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Kafayı Bozacak Kadar Değerli Olmayan Bir Dünya
Neden bazı insanlar edebiyatı bu kadar sever?

Çünkü onların gözünde kimse, dünyayı güzel kılamaz edebiyat dışında. Bir tek edebiyat insanı iyi yapar ve insanlar için edebiyat bir limandır. Hinterlandı geniş bir liman hem de ve sizi büyük fırtınalardan korur. Bu korunağı hangi gemi sevmez ki?

Herkes edebiyat yapabilir mi?

Herkes nasıl ki bilim adamı ya da astronot olamıyorsa edebiyat da yapamaz. Herkes edebiyat yapabilseydi zaten şu an dünyamızda ölmüş insanların hepsi eceliyle ölmüş olur, birileri tarafından öldürülmezlerdi. Edebiyat bir yetenek işi, hayalleri, özlemleri, mutlulukları dizelere dökecek kadar maharetli değil ne yazık ki.

İlginizi Çekebilir:  Bilginin Kazanımı ve Getirileri Üzerine
Söylenmiş sözler, söylenmemiş sözlerden daha mı iyi yoksa daha mı kötü?

Söylenmemiş sözler, duyulmamış benzetmeler, duyulan ve söylenenlerden daha güzeldir. Yeni şeyler söylemek lazım, yeni şeyler hissetmeli farkı duygulara yelken açmalıyız. Sürekli kendini tekrar eden edebiyatçılar ve de düşünceler bir süre sonra çekilmez hale gelir. Bu yüzden yeni şeyler üretmeli, daima geliştirmeliyiz edebiyatımızı. İşte bu yüzdendir ki herkes öyle kolay kolay edebiyatçı olamaz. Kimi karalar, kimi yaralar.

İlginizi Çekebilir:  Ayraç: Ekmek Arası/Charles Bukowski
Edebiyat ne zamandan beri vardır?

Edebiyat insanın var oluşundan beri vardır. Tevellütü insandır kısaca. Yeryüzüne ilk ayak basan Adem ve Havva ile başlamıştır edebiyat. Ve insan ürünü olan edebiyat ezeli olduğu gibi ebedi bir olgudur aynı zamanda.

Edebiyat sadece şiir midir?

Edebiyat şiirdir, romandır, düz yazıdır, konuşmaktır, güzel giyinmek ya da güzel konuşmaktır edebiyat. Aynı zamanda edebiyat yaşama biçimi demektir. Birileri muhakkak sizin durumunuzu şiirlerine romanlarına işlemiştir. Ve size düşen onları arayıp bulmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri