Kompozisyon Yazamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kompozisyon yazmak gerçekten kolay bir iş değildir. Üstüne üstlük okulda ödev olarak verildiyse ve siz bu işi yapmayı sevmiyorsanız acı çekebilirsiniz diyebilirim. Aslında yazma işini bir türlü becerememenin sebebi ne imla kurallarını bilmemek ne de yazıda akıcılığın sağlanmaması. Bunlar kaliteli bir kompozisyon için önemli fakat bu yazıda başka bir şeyden bahsedeceğim ‘aklıma bir şey gelmiyor’. Zaten asıl konu da budur. Ne yazsam bilemedim. Elinizde kalem kağıda dakikalarca bakakalırsınız. Bir de net bir konu verilmedi ise daha konuya bile karar vermediniz.

Yazıyı okumaya başlamadan önce ‘Paragraf Yazma Teknikleri‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

Konuyu Belirleyin

Adım adım gidin. Aklınıza bir şey gelmemesinin en büyük sebebi de bu. Önce ne yazsam değil, ne hakkında yazsam? Sorusunu kendinize sorun. İmkanınız var ise daha fazla hakim olduğunuz bir konu seçmeye çalışın. Bazen imla kurallarında hatalar yapsam da yazı üretme konusunda yarışmaya varım. Bilgim olmadığı bir konu hakkında dahi sayfalarca yazı yazabilirim. Bu tabii ki iyi bir şey değil yazacağınız konu hakkında bir araştırma yapmak daha iyidir.

İlginizi Çekebilir:  Lacivert Şiirli Yalnızlıklar: Vakit Daralıyor
Başlayın

Evet bu kadar net! Ne kadar saçma sapan olsa da ilk cümlenizi yazmak zorundasınız. Ondan sonra devamının çok daha kolay geldiğini göreceksiniz. Genel olarak taslağı çıkardıktan sonra ilk paragraftan sonra bir düzenleme işlemi yaparak manasız yerleri düzenleyebilirsiniz. Kaliteli olacak diye dakikalarca masa başında beklemeyin.

İlginizi Çekebilir:  İyiler Erken Ölür: Didem Madak
Odaklanmak Önemli

Hayır, hayır. Kompozisyon yazarken veya ders çalışırken müzik dinlenir mi? Tartışmasına girmeyeceğim. Cevabı basit. Nasıl rahat hissediyorsanız onu yapın fakat ne olursa olsun yazacağınız şeye odaklanmalısınız. Yattığınız odada veya ışığın iyi ayarlanmamış olduğu bir ortamda yazmak sizi rahatsız edebilir. Bilgisayar tercihini de gözden geçirebilirsiniz.  Yani bilgisayar başında bir Word belgesi açıp klavye tıkırtısını duymak size ilham veriyorsa bunu yapın. Aslında anlatmaya çalıştığım şey yazı yazma işini ‘Yazayım da bir an önce bitsin’ düşüncesiyle gergin bir şekilde yazmayın. Rahat olun ki kelimeler elinizin altından dökülmeye başlasın bunun yazı üretebildiğinize yardımcı olacağı gibi gibi akıcılığa da katkılı olacağını söyleyebilirim.

İlginizi Çekebilir:  Beyaz Bir Dünya
Bol Bol Tekrar

Her işte olduğu gibi kendinizi geliştirebilmeniz için çok tekrar yapmalısınız. Defalarca kez, onlarca kompozisyon yazarsanız, göreceksiniz ki her yazınızda biraz daha iyi yazıyor olacaksınız ve bizim bu konuda bahsettiğimiz ana probleme, yani ‘Aklıma bir şey gelmiyor’ derdine rahatlıkla çözüm bulmuş olacaksınız.

Bu taktikler aynı zamanda İngilizce veya başka bir yabancı dilde kompozisyon yazarken de çok işinize yarayacaktır.

Diğer yazılara göz atmak ister misin?

Etkili Bir Paragraf Nasıl Yazılır?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara