Ege Denizi’ne Dökülen Akarsular Nelerdir?

Türkiye’de akarsuların büyük bir bölümü, kaynağını Türkiye’den alırlar ve çevresindeki yerlere dökülürler. Türkiye’de bulunan nehirler arasında sadece Asi ve Meriç nehirleri, başka bir ülkeden doğup Türkiye’de denize dökülmektedir. Peki Ege Denizine dökülen akarsuların isimleri nelerdir? Ege Denizine dökülen akarsuların özellikleri nelerdir? 

Daha önceki yazımızda Marmara Denizine dökülen akarsulardan ve bu akarsuların özelliklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Ege Denizi’ne dökülen akarsulardan ve bu akarsuların özelliklerinden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Mesken Tiplerini Etkileyen Coğrafi ve Beşeri Faktörler Nelerdir?

Ege Denizi’ne dökülen akarsuların büyük bir çoğunluğu geniş çöküntü alanları boyunca doğu-batı yönünde, doğrultusunda akarlar. Ege Denizi’ne dökülen başlıca nehirleri şu şekilde sıralamak mümkün:

1. Meriç 

2. Bakırçay 

3. Gediz 

4. Küçük Menderes 

5. Büyük Menderes 

Meriç Nehri 

Bulgaristan’da bulunan Rodop Dağları’ndan kaynağını alan Meriç Nehri, Trakya’dan ise Ergene nehrini bünyesine katarak Türk-Yunan sınırı boyunca uzanır ve Enez bölgesinde denize dökülür. Meriç Nehri, kış mevsiminde Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açmasıyla Edirne’de sel ve su taşkınlarına neden olmaktadır. 

Büyük Menderes Nehri 

Büyük Menderes Nehri, Batı Anadolu bölgesinin en uzun ve en geniş havzaya sahip olan akarsuyudur. Sandıklı Dağları’ndan doğan Büyük Menderes Nehri, Murat Dağı’ndan gelen Banaz Çayı ile birleştikten sonra Sarayköy (Denizli) civarlarında batıya yönelerek kendi adıyla anılan grabene yerleşir ve Büyük Menderes deltasını oluşturarak denize ulaşır. Büyük Menderes Nehri’nin üzerinde Adıgüzel ve Kemer barajları yer almaktadır. 

3. Bakırçay

İlginizi Çekebilir:  EBA Puan Hilesi Cheat Nedir? EBA Puan Artıran Hile Var mı? 2020 EBA Hileleri

4. Gediz

5. Küçük Menderes

Hepsi ve daha fazlası için sitemizin eğitim kategorisine tıklamanız ve yazılar hakkında görüş ve  öneride bulunmanız içerik sayısı ve kalitesi için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara