İklim ve Hava Durumu Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

İklim ve hava durumu coğrafya biliminde birbirine zaman zaman karıştırılan konuların başında yer almaktadır. İklim ve hava durumu, her ne kadar birbirine yakın anlamlar taşısalar da farklı özellikleri vardır. Yazıya hem iklimin hem de hava durumunun tanımından başlayalım. İklim nedir? Hava durumu neye denir? Arasındaki farklar nelerdir? 

Daha önceki yazılarımızda Klimatoloji biliminden bahsetmiştik. Bu yazımızda kısaca iklim ve hava durumu ve farklarından bahsedeceğiz. İklim nedir? Hava durumu nedir? İklim ve hava durumu arasındaki farklar nelerdir? 

İklim Nedir? 

En geniş ve öz kapsamda iklim, geniş bir bölgede, uzun yıllar boyunca (minimum 33 yıl) meydana gelen/görülen hava olaylarının ortalamasına denilmektedir. 

Hava Durumu Nedir? 

Daha dar ve küçük alanlarda, kısa süre içerisinde değişen atmosfer olaylarına “hava durumu” ismi verilmektedir. Hava durumu, kısa vadede geçerli olan bir durumdur. 

İklim ve Hava Durumu Arasındaki  Farklar Nelerdir? 

İklim geniş sahalarda (örneğin Akdeniz Havzası gibi) uzun yıllar boyunca (30 ila 40 yıl) aynı kalan ortalama hava hali iken; hava durumu, daha dar bir alanda (Örneğin İstanbul’un Kadıköy ilçesinde) kısa sürede (1 veya 2 saat) değişen atmosfer olaylarına denir. 

İklimde kalıcılık ve kararlılık söz konusu iken hava durumu, gün veya saat içerisinde değişebilir. Kısacası iklimle hava durumu arasındaki fark budur. 

Daha önceki yazılarımızda coğrafya alanında pek çok konuya değinmiştik. Detaylı bilgiler ve konuyla ilgili yazılar için sitemizin ”Eğitim” kategorisine tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Almanca Konuşan Ülkeler Listesi: Hangi Ülkeler Almanca Konuşuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara