Tarih

Ehl-i Hibre Nedir? Görevleri Nelerdir?

Ehl-i Hibre nedir, görevleri nelerdir, Ehl-i Hibre kimdir ve ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda KPSS’de Osmanlı kültür tarihi konularında çıkan ya da çıkması muhtemel çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Ehl-i Hibre kavramından söz edeceğiz.

Ehl-i Hibre Nedir? Görevleri Nelerdir?

Ehl-i Hibre ya da Ehl-i Vukuf. İspat ya da hukuki uyuşmazlık gibi özel bir bilgi gerektiren durumlarda uzmanlığına başvurulan kişilere Ehl-i Hibre denir. Söz konusu kişiler, karışıklığa neden olan bir olay ya da problem ortaya çıkaran bir uyuşmazlığın giderilmesi hususunda mahkemeye yardımcı olurlar. Teknik anlamda Ehl-i Hibre, konu hakkındaki bilgisine dayanarak söz konusu konu hakkında inceleme yapar ve görüşlerini bildirir.

Ehl-i Hibre ayrıca Osmanlı Devleti’nde malların denetimini yapan ve kalite kontrolünden mesul olan kişidir. Ahilik sistemi içerisinde bir görevli olan Ehl-i Hibre, satılan malların kalitesini kontrol eden kişidir. Özetle Ehl-i Hibre, bilirkişidir, bir işin uzmanıdır ve konu hakkındaki görüşleri ile olayın ya da konunun aydınlatılmasında önemli rol oynar.

kaynakça:

  • sendesor.net, Ehl-i Hibre nedir?, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • islamansiklopedisi.org.tr, Ehl-i Hibre (ehl-i vukuf), erişim tarihi: 31 Temmuz 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.