Cerablus Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Cerablus, Suriye’nin Halep şehrine bağlı bir kent. Fırat’ın batı yakasında, Esad Gölü’nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. Türkiye-Suriye sınırında yer alan Cerablus’un nüfusu savaştan önce 25.705 idi. Cerablus bir Arap şehri olup, antik dönemdeki orijinal adının Djerabis olduğu düşünülen kent Karkamış antik kentinin hemen yanında yer almaktadır.

Fırat Nehri’nden dolayı her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrilidir. Kavun, karpuz, üzüm, ceviz, kayısı, nar, incir, kokulu domates ve göbekli marul yetişir. Cerablus’un karşısında Gaziantep’e bağlı Karkamış ilçesi yer alır.

Cerablus Tarihi

Osmanlılar döneminde hem Anadolu’da hem Arap diyarlarında hem de Balkanlarda kalıcı olmak ve fethettikleri toprakları ellerinde tutmak için Türkmenler farklı uyruktan olan halkların arasına yerleştirilmişti. Irak’ta Musul ve Kerkük’e, Suriye’de Cerablus’a yoğunluklu olarak Türkmenler yerleştirilmişti. Bugün Cerablus’ta yaklaşık 450 bin Türk nüfusu var. Kırsal bölgelerde ise 200 bin civarında Türkmen yaşamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dinyeper Nehri Nerede? Özellikleri Nelerdir?

Cerablus’un Stratejik Önemi

Cerablus’un stratejik önemine değinmek gerekirse, Cerablus, Türkiye’ye de en son Gaziantep’te olmak üzere bir çok saldırıda bulunmuş IŞİD’in batıya açılan son önemli kapısı. IŞİD, Haziran 2014’te Musul’u ele geçirdikten sonra hilâfet de ilan etti. Arkasından da elinde tuttuğu toprakları genişletmeye başladı. Suriye ve Irak’ta kontrol altına aldığı topraklar geniş bir alana ulaştı. Ancak, ABD öncülüğündeki koalisyon IŞİD’i geriletmeyi başardı. Gelinen noktada bu gerileme sonucu IŞİD’in dünya ile bağlantısını sağlayan son önemli bölge Cerablus. Yakın bir zamanda Münbiç’i da kaybeden IŞİD gücünün önemli bir kısmını da Cerablus’a yığdı. Cerablus’tan IŞİD’in temizlenmesi durumunda, örgütün iyice gerileyeceği düşünülüyor. Bu, bütün dünyayı da rahatlatacak bir durum.

İlginizi Çekebilir:  Adana'ya Bir de Böyle Bakalım


Cerablus’ta Son Durum

Cerablus Suriye’nin bir kasabasıyken çıkan iç savaş nedeniyle Temmuz 2012’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak bilinen grupların eline geçmiştir. ÖSO’nun Halep’teki güç kaybı sonrasında ise kent El-Nusra’ya teslim edilmiştir. 2014 Ocak ayından bu yana Cerablus IŞİD’in kontrolüne girmiş durumdadır. Cerablus ve bölgesinin nüfusu yaklaşık 100 bin kişi olup hala ağırlıklı Araplardan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Teselya Nerededir? Teselya Hakkından Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’nin Karkamış sınır kapısı doğrudan Cerablus’a açılmaktadır. Karkamış sınır kapısından 2013’ten 2014’e kadar 2 milyon 699 bin dolarlık ihracat olmuştur; 2014 yılında ise 1 milyon 838 bin dolarla, toplamda 5 milyon dolara yakın bir ihracat yapılmıştır. Yani bölge ve Karkamış sınır kapısından yaptığımız kayıtlı malların ihracat tutarı 5 milyon USD’ydi.

Cerablus ile İlgili Aramalar

Google’da Cerablus ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; cerablus sınır kapısı suriye haritası cerablus kimin kontrolünde cerablus sınır kapısı randevu karkamış nerede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi