Gündelik Hayat

Tarihi Geçmiş Undan Bir Şey Olur mu?

Un gündelik hayatımızda neredeyse her gün sıklıkla kullandığımız bir besin. Daha çok pasta börek yapımında ve farklı öğünlerle tükettiğimiz un bazen çok sıcağa maruz kaldığında ya da muhafaza koşulları tam sağlanmadığında bozulabiliyor. Un kolay kolay bozulan bir gıda değildir. Serin, kuru ve karanlık bir ortamda saklandığında daha uzun süre taze kalır. Nem, unun küflenmesine veya bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, hava almayan kaplar veya sızdırmaz kaplar kullanarak unu korumak önemlidir. Ambalajında belirtilen raf ömrü boyunca taze kalabilir. Ambalaj süresi ise genellikle ürünün saklama koşullarına ve türüne bağlıdır. Raf ömrü sona erdiğinde, unun tadı, kokusu ve yapısı bozulabilir, bu da onu tüketilemez hale getirebilir. Ununuz hala taze görünüyorsa ve kokusu normalden farklı değilse, genellikle kullanılabilir durumdadır. Ancak, hamur işleri veya mayalı ürünler için kullanılacaksa, unun taze olması daha önemlidir. Tarihi geçmiş un, mayalanmayı etkileyebilir ve sonuç olarak ürününüz düzgün şekilde kabarmayabilir veya tadı etkilenebilir. Sonuç olarak, unun tarihi geçmiş olması, tüketilemeyeceği anlamına gelmez fakat saklama koşulları ve ürünün görünümü, kokusu ve yapısını dikkate alarak karar vermek önemlidir. Undan ağzınıza bir parça almanız acı bir tat gelip gelmediğine dikkat edin eğer gelmiyorsa ve ununuzun içinde herhangi küflenme ve kararma yoksa küçük bir şeyle ununuzu pişirin ve tadına bakın. Muhtemelen un bozulmamıştır. Eğer acı bir tat ve renkte değişim gibi şeyler görürseniz unu tüketmekten kaçının zira bozulmuş un mide ağrısı ya da kusma gibi bazı kötü sonuçlar verebilir.

Unun son kullanma tarihi geçer mi? Evet. Ama onu son kullanma tarihine kadar kullanabilir misin? Unu düzgün bir şekilde sakladıysanız ve kötü koku veya küf gibi herhangi bir kokuşma belirtisi göstermiyorsa, son kullanma tarihinden sonra kullanılması büyük olasılıkla güvenlidir. Çoğu zaman son kullanma tarihi geçmiş unu kullanmak sizi hasta etmez. Ama bunu yapabilmesi için küçük bir ihtimal var. Tıpkı çiğ un yerseniz olabilecekler gibi , ekşimiş un yemek de mide ağrısı, kusma veya ishal gibi gıda zehirlenmesi belirtilerine neden olabilir, bu nedenle kesinlikle kilerde çok uzun süre bırakmak istemeyeceğiniz yiyeceklerden biridir.

Son kullanma tarihi geçtikten sonra un kullanılmalı  ? Unu dondurucuda saklıyorsanız, muhtemelen sorun yoktur. Aksi halde muhtemelen hayır. Son kullanma tarihi geçmiş un, lezzet ve doku açısından aynı kaliteye sahip olmayacağından tarifiniz aynı sonuçlanmayacaktır. Kabartma tozu içeren, kendiliğinden kabaran un söz konusu olduğunda, son kullanma tarihi geçmiş un, kabarmayan pişmiş ürünler yaratacaktır.

https://www.tasteofhome.com/article/does-flour-expire/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.