Biyografi

Ekşi Sözlük’ün CEO’su Başak Purut Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında?

Başak Purut kimdir? Nerelidir ve kaç yaşında? Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Web siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük’ün CEO’su Başak Purut, Ekşi Sözlük’te ise “kanzuk” ismiyle bilinmektedir. Alexa Türkiye verilerine göre Ekşi Sözlük, en çok ziyaret alan 16. sitedir.

Avukat, girişimci ve yönetici olan Başak Purut, Ekşi Sözlük’ün CEO’su olmasının yanı sıra yazarların yazdıkları içerikleri çeşitli resim, video ve GIF’lerle destekledikleri “Ekşi Şeyler” platformunun da kurucusudur. Video paylaşım sitesi 59Saniye’nin de yönetici ve ortağı olan Purut, 2003 yılından Purut Avukatlık Bürosu’nun sahibi ve yöneticisidir.

Hayatı

1975 (44 yaşında) yılında İstanbul’da dünyaya gelen Başak Purut, lise eğitimini Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde “Avrupa Birliği Hukuku” üzerine yüksek lisans yapmaya başlayan Purut, üniversiteden sonra 2002 yılına kadar Tekfenbank’ta hukuk danışmanı olarak çalışmıştır.

Ekşi Sözlük Kariyeri

Başak Purut, daha sonra hayatının önemli bir bölümü oluşturacak olan Ekşi Sözlük’e 3 Kasım 2002 tarihinde yazar olarak katıldı ve bu platformdaki macerası 2004 yılında Sedat Kapanoğlu ile tanışınca tamamen değişti. İkili arasındaki ilişki ilk önce dostluk sonra iş ortaklığı şeklinde gelişti. Hukuk fakültesi olması nedeniyle Ekşi Sözlük ile ilgili hukuki adımlarda aktif rol alan Purut, internet hukuku alanında birtakım çalışmalara da önderlik etmiştir.

Başak Purut, 2015 senesinin Mayıs ayında Ekşi Sözlük’ün kurucusu olan Sedat Kapanoğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmasının ardından site yönetimimin başına geçmiştir. 2012 yılından beri video paylaşım sitesi olan 59Saniye’nin de ortağı ve başkan yardımcısı görevini yürütmektedir.

59saniye

2012 yılında projesi başlayan 59Saniye’nin yatırımcılarından biri olan Purut, söz konusu sitede CEO’su olduğu Ekşi Teknoloji Anonim Şirketi üzerinden %45; kendi adıyla da %10’luk bir paya sahiptir.

Purut Avukatlık Bürosu

2003 senesinde Purut Hukuk Bürosu’nu kuran ve şirketlere danışmanlık ve avukatlık hizmeti sağlamanın yanı sıra, fikri mülkiyet ve internet konularında da ihtisas sahibi olan Purut, gerek teknoloji yatırımcısı ve girişimcisi, gerekse de hukukçu kimliği ile sektöre yön veren birçok çalışmaya imza atmıştır. 2008 senesinde, Blogger’ın Türkiye üzerinden erişiminin engellenmesi gelişmesinin akabinde, maddi ve manevi olarak zarara uğrayan blog yazarlarına ücretsiz olarak hukuki danışmanlık yapma sözü verdi. Purut, ayrıca birçok konferans, etkinlik ve TV programına konuşmacı olarak katılmıştır.

Güncel Çalışmaları

Ekşi Sözlük’ün CEO’su olmasının yanı sıra internet ve teknoloji alanlarında çalışmalarını sürdüren Purut, Ekşi Sözlük, Ekşi Şeyler, 59Saniye ve bunun gibi yeni projelerin üretim ve gelişim aşamalarına bizzat destek olmaktadır.

Ekşi Sözlük Yazarlarının Yorumları

Ekşi Sözlük yazarlarının Kanzuk hakkında yorumları daha çok Ekşi Sözlük’ün kutsal bilgi kaynağı olmaktan çıkması üzerine olumsuz yöndedir. Ekşi Sözlük’ü bugünkü konumuna getiren ‘kutsal bilgi kaynağı’ yönünden uzaklaşması, formata uygun entry girilmemesi, çok fazla sayıda maç başlıklarının bulunması, erotik içeriklerin giderek artması ve reklamların çok fazla yer kaplaması, yazarların en çok eleştirdiği noktalardan bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.