El Ariş Nerede? El Ariş Hakkında Bilgi

El Ariş Nerede? Hangi ülkenin sınırları içerisinde yer alıyor? El Ariş şehrinin coğrafi konumu nedir? Nüfusu ne kadardır? Tüm yönleriyle ele alacağımız El Ariş hakkında merak edilenler burada.

El Ariş, Mısır’ın Sina Yarımadasında yer alan bir şehirdir. Sina Yarımadasının kuzeyinde, Akdeniz’e sınır olan El-Ariş şehri,

El-Ariş şehrinin Arapça yazım ve teleffuzu:

(Arapça: العريش), El-Ariş

Mısır’ın kuzeydoğusunda, Sina Yarımadasının kuzeyinde yer alan El Ariş şehri, Akdenize komşudur ve bir vaha kentidir. Aynı zamanda Mısır’ın Şimal Sina Yarımadasının merkezi ve en kalabalık şehri olan El Ariş’in nüfusu yaklaşık 140.000 kadardır.

Fotoğrafta da görüldüğü üzere El Ariş şehri, İsrail’e bağlı Berşava kentine ve Gazze’ye oldukça yakın bir konumda. Şehir ayrıca, Sina Yarımadasının ortasında yer alan vadiye de ismini veriyor.

El Ariş, Mısır’ın başkenti Kahire’ye 344 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve başkentin kuzeydoğusunda bulunur. Kentte ayrıca bir yat limanının aynı sıra pek çok lüks otel de yer almaktadır.

Sina Yarımadasının genel coğrafi özelliğinden farklı olarak, kıyı kesimde olmasından dolayı topraklarının önemli bir kısmı ve nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerler düzlük alanlardır.

Mısır’daki siyasi kaos ve kargaşadan nasibini alan El Ariş’te geçtiğimiz yıllarda bir patlama yaşanmış ve üç Mısırlı asker hayatını kaybetmişti. Yine aynı şekilde 2017 yılında da El Ariş kentinde bir camiye saldırı düzenlenmiş ve bu saldırıda 300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bunu okuyan bunları da okudu:

El Ariş Antlaşması 

Sina Yarımadası 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.