Elektra Karmaşası Nedir? Fallik Döneminde Ortaya Çıkan Durumlar

Elektra karmaşası nedir ve ne demek? Elektra karmaşası ,Freud’un psikoseksüel gelişim dönemlerinden olan fallik döneminde ortaya çıkan üç durumdan biridir. Bu yazımızda kısaca ”elektra karmaşası” kavramından söz edeceğiz.

Elektra Karmaşası Nedir?

Kız çocukları, bu dönemde babalarına ilgi duyarlar. Bu süreç içinde kız çocukları, anneleri bunun farkına varacak ve kızacak diye annelerinden korkarlar. Kız çocuğu annesini rakip olarak görür.

İlginizi Çekebilir:  Algısal Değişmezlik (Büyüklük-Biçim-Renk ve Parlaklık Değişmezliği) Nedir?

Not: Bu dönemde kız çocuğu annesinden korkar ancak annesini rol model olarak almaya devam eder.

Freud’un Psikoseksüel Kuramı

Sigmund Freud’a göre erken erken çocukluk yaşantıları, yetişkin kimliğin şekillenmesine önemli bir paya sahiptir. Ayrıca kişi, belirli bir miktarda cinsellik enerjisi, libido ile dünyaya gelir. Libido, kökleri organizmanın içgüdüsel süreçlerinde yer alan bir dizi psikoseksüel gelişim dönemleri biyolojik olarak belirlenmiş bir sırayla ortaya çıkar. Bu, bireyin karakterinden veya kültürel mirasından bağımsızdır.

İlginizi Çekebilir:  Cinsel İstismara Maruz Kalmış Öğrenciyle Psikolojik Danışmanların Okulda Yapacakları Çalışmalar

Psikoseksüel Gelişim Dönemleri

  • Oral Dönem (0-1.5 Yaş)
  • Anal Dönem (1,5-3 Yaş)
  • Fallik Dönem (3-6 Yaş)
  • Latent Dönem (6-12 Yaş)
  • Genital Dönem (12-18 Yaş)

Fallik Dönemi

3 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda libido odağı genital organlardır. Bu yaş aralığındaki çocukların cinsel organları ile ilgilendikleri, mastürbasyon yaptıkları veya cinsel konulara meraklı oldukları görülür. Bu dönem, çocukların cinsel kimliklerini anlamlandırdıkları dönemdir.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojide Biyolojik Yaklaşım Nedir? Temsilcileri Kimlerdir?

Not: Fallik döneminde vücuttaki temel enerji cinsel bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bu yüzden temel haz kaynağı cinselliktir. Bu yaş aralığındaki çocuklar cinselliği tanımaya çalışır ve bu sırada karşı cinse ilgi duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara