Oedipus Karmaşası (Kompleksi) Nedir? Fallik Döneminde Ortaya Çıkan Durumlar

Oedipus Kompleksi veya Oedipus Karmaşası nedir ve ne demek? Daha önceki yazılarımızda fallik dönemlerinde ortaya çıkan diğer durumlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Oedipus Karmaşası” ya da ”Oedipus Kompleksi” kavramından söz edeceğiz.

Oedipus Karmaşası (Kompleksi) Nedir?

Cinsel kimliğini yeni yeni öğrenmeye başlayan erkek çocuk, babasına bakarak gelecekte de nasıl bir erkek olacağını kestirmeye çalışır. Hemcinsi olan babası, erkek çocuk için her zaman ciddi bir rakiptir. Zira bu dönem, erkek çocukları karşı cinsle ilgili ilk ilişkiyi anne-çocuk bağıyla yaşarlar. Oedipus kompleksi, erkek çocukların annelerine hayran olamları babalarını ise ciddi bir rakip olarak görmeleridir.

Not: Oedipus kompleksinde erkek çocuk babasını model olarak alır ancak babasından korkar.

Freud’un Psikoseksüel Kuramı

Sigmund Freud’a göre erken erken çocukluk yaşantıları, yetişkin kimliğin şekillenmesine önemli bir paya sahiptir. Ayrıca kişi, belirli bir miktarda cinsellik enerjisi, libido ile dünyaya gelir. Libido, kökleri organizmanın içgüdüsel süreçlerinde yer alan bir dizi psikoseksüel gelişim dönemleri biyolojik olarak belirlenmiş bir sırayla ortaya çıkar. Bu, bireyin karakterinden veya kültürel mirasından bağımsızdır.

Psikoseksüel Gelişim Dönemleri

  • Oral Dönem (0-1.5 Yaş)
  • Anal Dönem (1,5-3 Yaş)
  • Fallik Dönem (3-6 Yaş)
  • Latent Dönem (6-12 Yaş)
  • Genital Dönem (12-18 Yaş)

Fallik Dönemi

3 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda libido odağı genital organlardır. Bu yaş aralığındaki çocukların cinsel organları ile ilgilendikleri, mastürbasyon yaptıkları veya cinsel konulara meraklı oldukları görülür. Bu dönem, çocukların cinsel kimliklerini anlamlandırdıkları dönemdir.

Not: Fallik döneminde vücuttaki temel enerji cinsel bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bu yüzden temel haz kaynağı cinselliktir. Bu yaş aralığındaki çocuklar cinselliği tanımaya çalışır ve bu sırada karşı cinse ilgi duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.