Spor

Futbolda ”Half-Space” Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Futbolda half space nedir, ne işe yarar? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda half space kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Half Space Nedir?

Terim Almanca’da ”halbraum” kelimesinden gelmektedir. Bu terim sahanın parselizasyonunda kullanılmaktadır. Buna göre saha, dikey olarak düşünüldüğünde sağ veya sol uç kenarlar ile merkez arasında kalan noktalardır.

Yukarıda da görüldüğü üzere bu alan, merkezin sağ ve sol kısmında ancak sahanın en sağında ya da solunda değildir. Hücum yönüne göre merkezde stoperler, Außen kısmında ise bekler yer alır. Halbraum yani half-space olan yerde ise oyuncu, defansların doğal dizilimlerinden dolayı nazaran daha demarke vaziyettedir. Eğer, karşı takım adam adama savunma yapmıyorsa.

Wide Space, bek ve kanatların beklerin ”koridoru”dur. Center’da yer alan stoperler, rakip takım oyuncularının doğrudan hedefe gitmelerini (sahanın mevki dizilimlerine etkisinden dolayı) engellerler ancak half space bölgesindeki bir rakip oyuncu, bu sebeplerden dolayı görece daha az markaja uğrar. Öte yandan ileri de değineceğimiz şekilde daha kolay dağıtıcı rolünde oynayabilir.

Ancak bir oyuncu half-space’den kaleye doğru çapraz olarak bakarsa (veya kalenin veya kanadın yakınındaki boşluklardan), çok daha fazla boşluk görür ve bu nedenle teorik olarak sadece daha fazla seçeneğe değil, aynı zamanda önemli ölçüde daha fazla alana da sahip olmuş olur. Öte yandan bu alanlar wide space’e ve center’a göre daha az markaja uğradığından half-space’deki oyuncunun topu kaybetme ihtimali daha azdır. Bunun yanı sıra half-space’deki bir oyuncu, vücudunun konumundan dolayı hem pas hem de şut tercihleri konusunda daha avantajlıdır. Zira wide space’de sadece tek bir ihtimal yani orta şansı varken half space’de bir futbolcu ters ayakla yakalansa dahi şut ya da pastan birini seçebilir.

Yukarıda wide space’de olan bir hücum oyuncusunu görüyorsunuz. Buna göre pas seçeneklerinde alternatifleri olsa bile markaja uğradığı anda görüş açısı daralacağından avantajlı konumu kısa sürede kaybolacaktır. Üstelik bu durumda ya ileri gidecek ancak büyük ihtimalle demarke vaziyetteki arkadaki takım arkadaşına verecektir.

Ancak yukarıda half space pozisyonundaki bir oyuncuyu görüyorsunuz. Bu durumdaki bir oyuncunun sahip olduğu pas avantajı, center ve wide space’deki oyuncudan daha fazladır. Üstelik buna bir de oyuncunun drive (penetrasyon) edip şuta yönelme tehdidini ve half space koşuları ile takım arkadaşlarına alan açması ihtimalini de eklemek gerekir. Bunun için bkz: (Sahte 9 Nedir?) Kısacası half space, sahanın matematiksel olarak dörde bölündüğü durumda, beklerle stoperler arasındaki bölgeye denk düşmektedir. Ancak bu, sadece alanın adıyla açıklanamaz. Bu alan, futbolculara hem pas hem de şut anlamında büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız half-space’lerin önemi gerçekten de çok büyüktür.

kaynakça:

  • spielverlagerung.com, başlık: Half-Space, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022
  • youtube.com, başlık: What is a half-space?, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022 (https://youtu.be/bUpwuvGYqh8)
  • youtube.com, başlık: Half-Spaces in Football | How to use the half-spaces to progress the ball | Tactics Explained, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022 (https://www.youtube.com/watch?v=FKicSE8P0c8).
  • thechelseasocial.co.uk, Football tactics: What is the half-space, a low-block and the role of a ‘number 10, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.