Ellipsism Ne Demek?

Ellipsism ne demek? Ellipsism ne anlama geliyor? Ellipsism nedir? 

Ellipsism, geleceği bilememe korkusunun bir diğer adıdır. Geleceğe yönelik düşüncelerin sadece tahminlerden ibaret olmasının verdiği hüzne verilen isimdir. 

Ellipsism bir hastalık olarak geleceğin ne şekilde olacağının asla bilinememesinin insanlarda yarattığı psikolojik bir etkidir. 

Tersi şekilde geçmişin de hiçbir şekilde değiştirilemediği düşüncesi ve hüznü de bu hastalığa dahildir.

Ellipsism, daha çok akademisyenlerde, eğitim görmüş kişilerde rastlanır. Geleceğin tüm bilgi ve birikimlere rağmen tahmin edilenden öteye geçememesi, kişiyi huzursuz edecek ve geleceğin bu özelliğinden dolayı da kendini kötü hissedecektir. Bu yüzden ellipsism hastalığı, düşünsel yani psikolojik bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Hastalığın bir etkisi olarak meydana gelebilecek etkiler ise hastalıktan bağımsızdır. 

Ellipsism, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Yani ilaçla veya tıbbi müdahale ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Kişi, zamanla veya veya hastalığın üzerine giderek, unutmaya çalışarak bu hastalıktan kurtulabilir.

Hastalığın Belirtileri 

Net bir tanım ortaya koymak her ne kadar yanlış olsa da ellipsism hastalarında görülen en büyük sorunlardan biri gelecek hakkındaki kaygı ve korkunun normal düzeyin üzerinde seyretmesidir. 

Öte yandan ümitsizlik, tükenmişlik, yılgınlık ve umursamazlık da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. 

Hastalığın ilerleyen süreçte kadercilik ve determinist bir evreye dönüştüğü saplanır. Kişi, geleceği bilememenin verdiği hüzünle kendini kaderci bir anlayışa sahip kılar. Böylece bilinmezliği, başka bir bilinmezke örtmeye ve böylece kendini rahatlatmaya çalışır. Ellipsism, hastalık olarak kişide ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu konuyla ilgili olarak doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: