Erzurum Yakutiye’deki İşsizlik Kuyruğu ve Türkiye Gerçekleri

Erzurum Merkez’deki Yakutiye Mahallesinde okullarda çalıştırılmak üzere 135 kişi mülakata çağrılmış ve toplamda 135 kişilik kontenjana 2800’ün üzerinde başvuru yapılmış. Haliyle Erzurum İşkur’un önünde metrelerce kuyruk oluşmuştur.

2017-2018 eğitim öğretim yılında 9 ay asgari ücretle çalışabilecek mevsimlik işçi ilanına aşırı talebin olması da ayrıca izdihama neden oldu.

Kuyruğa giren yaklaşık 3000 vatandaş, işsizliğin ne derece korkunç boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Hani bizim ekonomimiz çok iyi ya? Hani millet iş beğenmiyordu ya? Hani İşkur, her işsize iş buluyordu ya?

İşte tüm bu yalanlar bir kez daha su yüzüne çıkmış ve yalanlar çökmüştür. Ne milletin iş beğenmemezliği var, ne İşkur’un iş bulduğu var, ne de ekonomimiz çok iyi.

Kendi kendimizi kandıran, kendi kuyruğunu kovalayan, kendi attığı yalanlara kendisi inanan bir sistem inşa ettik. Ve bu sisteme ister istemez kendimizi inanmak mecburiyetinde hissettik.

Bu haberi herhangi bir havuz medyasında görebilme imkanınız/ihtimaliniz yok. Zira bilinçli bir manipülasyon söz konusu. Rakamlar oynanıyor, gerçekler çarptırılıyor, doğrular gizleniyor, millet öğrenilmesi gerekeni öğreniyor sadece. Hükümet, ne isterse onu yapabilir, neyi oku derse onu okuyabilir, ne söylememizi isterse onu söyleyebiliriz. Bu çizgilerin dışına çıkabilen var mı?

Çıkabilen en az 330 gün hapis yiyor. Yani biz bu devirde hakikatın değil zamanın adamı olmak mecburiyetindeyiz. Aksini iddia ettiğimizde, tersini söylediğimizde bizleri büyük tehlikeler ve gelecek kaygısı bekliyor. Aleyhte bir söz söylediğimizde bu, eleştiri değil hainlik olarak değerlendiriliyor.

Evet biz TCK’nın 301. maddesini gayet iyi biliyoruz. Fakat biz TCK’nın 301. maddesine aykırı hareket etmiyor, olması gereken ne ise onu söylüyoruz. Olması gerekeni söylemek bir ülkede suç haline gelmişse vay halimize.

Ha bu arada Emine Erdoğan’ın Ultra Lüks Hermes Marka Çantası 210.000 TL. İşe alınacak 135 kişinin bir aylık maaşı: 135*1400=189.000 TL. Yani Emine Erdoğan’ın Ultra Lüks Hermes Marka Çantası işe alınacak 135 kişinin bir aylık maaşını tek başına rahatlıkla ödeyebilir. Hatta 1600 liradan öderse yaklaşık 216.000 TL yapıyor. İşte bu da Türkiye’nin acı bir gerçeği. Hani lüksten uzak duracaktık?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi