Biyografi

Emin Şirin Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında?

Emin Şirin kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı siyasetçilerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Emin Şirin’den söz edeceğiz. 

Emin Şirin Kimdir? 

  • Siyasetçi.

Emin Şirin, 22 Kasım 1948 tarihinde Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul’da Robert Kolej Yüksek Okulu İş İdaresi ve İktisat Bölümü İş İdaresi Şubesi’nde tamamlayarak 1971 senesinde mezun oldu. Aynı yıl, Arizona Eyalet Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisans (MBA) eğitimi almak üzere ABD’ye gitti. İsviçre’de petrol ve hammadde ticareti yapan bir şirketin sahibi olan Şirin, Körfez Savaşı sırasında şirketinin batması üzerine Akşam gazetesinde çalışmaya başladı. Gazetenin başında o dönemde eski eşi Nazlı Ilıcak’ın oğlu Mehmet Ali Ilıcak bulunmaktaydı.

2002 genel seçimlerinde İstanbul’dan AK Parti milletvekili olarak seçilen Şirin, 2003’te partiden istifa ederek Liberal Demokrat Parti’ye katıldı ve bu partide genel başkanlık görevini üstlendi. Daha sonra Anavatan Partisi ve Genç Parti’de siyaset yaptı. 2006-2007 yıllarında Genç Parti genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Seçim barajını geçemeyen Genç Parti’nin TBMM’deki tek temsilcisi oldu. Emin Şirin, 1 Mart tezkeresinde “ret” oyu verdi ve milletvekilliği döneminde 3 bine yakın soru önergesi verdi. 18 Ağustos 2007 tarihinde Ergenekon davası kapsamında gözaltına alındı, ancak 20 Ağustos’ta serbest bırakıldı. Davada tutuksuz yargılandı. 1994 senesinde evlendiği Nazlı Ilıcak’tan 2003 yılında boşanan Şirin, çok iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Şirin, üç çocuk babasıdır ve bekârdır. Sosyal medya hesaplarından da paylaşımlarda bulunan Emin Şirin hakkında merak edilen aslen nereli, annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • haberler.com, Emin Şirin, erişim tarihi: 16 Şubat 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.