Sağlık

Emzirirken Basitrasin Kullanılır mı?

Emzirme sürecinde basitrasin kullanılır mı? Emzirirken basitrasin kullanmak zararlı mı? Daha önceki yazılarımızda çeşitli ilaçların hangi dönemlerde kullanıp kullanılmadığıyla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca emzirirken basitrasinin kullanılıp kullanılamadığından söz edeceğiz.

Emzirirken Basitrasin Kullanılır mı?

National Library of Medicine‘deki bir makaleye göre topikal uygulama ve oral alımdan sonra zayıf bir şekilde emildiğinden, basitrasin emzirilen bebek için düşük risk olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber memeye sadece suyla karışabilen krem veya jel ürünler uygulanmalıdır zira merhemler bebeği yalama yoluyla yüksek düzeyde mineral parafinlere maruz bırakabilir.

Mayo Clinic‘te yer alan bir makaleye göre ise Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacın emzirme döneminde kullanıldığında bebek için minimum risk oluşturduğunu göstermektedir.

Ancak bebeğinizde gördüğünüz ve basitrasinden kaynaklandığını düşündüğünüz yan etkileri ya da anormallikleri uzman bir hekime danışmalısınız. Basitrasin hakkındaki bu yazımız, bir araştırma yazısıdır.

kaynaklar:

  • ncbi.nlm.nih.gov, Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]., erişim tarihi: 11 Mayıs 2022
  • mayocilinic.org, Neomycin, Polymyxin B, And Bacitracin (Topical Route), erişim tarihi: 11 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.