Sağlık

Ritalin Uyku Yapar mı?

Ritalin DEHB ( Dikkat eksikliği- Hiperaktivite bozukluğu) tedavisinde kullanılan kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Ritalin doktor kontrolü ve takibinde alınması gereken bir ilaçtır. Ritalin(Metilfenidat) merkezi sinir sistemini uyarma etkisine sahiptir. Çok yaygın( 10 hastanın en az birinde görülebilen) yan etkileri arasında uyuyamama sorunu görülmektedir. Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) olarak görülen yan etkileri arasında ise olağan dışı uykulu hissetme hali mevcuttur.
Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkisi arasında ise uyku hali (sedasyon) yer almaktadır.

Yani ritalinin yan etkileri arasında uyuyamama olduğu gibi uyku hali ve uykulu hissetme de yer almaktadır. Bu yan etkiler çok şiddetli gerçekleşmezler. Kişiden kişiye değişiklik gösterecekleri için Ritalin kullanan bir kişide uykusuzluk ya da uyku hali yapması sizi endişeye düşürmemelidir. Çünkü sizde aynı yan etkiyi göstereceği olası değildir. Yan etkilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Uykulu hissetme durumunuzun şiddeti arttığında bu durumu mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi