En Sevilmeyen Meslek Grupları

Türkiye’de en sevilmeyen meslek grupları denilince akla ilk gelen meslekler siz okurun da tahmin ettiği gibi taksiciler, minibüs şoförleri ve hiç kuşku yok ki emlakçılar. Neden sevilmezler sorusuna yakından bakalım: 

Taksiciler 

Bu konuyu daha önce “Neden Sarı Taksi Değil UBER?” başlığı altında yazmıştım. Malum UBER’in Türkiye’de faaliyetlerin son verilmesinin ardından özel taşımacılıkta alternatif olarak bir şey kalmadı ve yine sarı taksilere mecbur kaldık. Mecbur kaldık çünkü sorunları var ve bu sorunları çözmedikleri için hala en sevilmeyen meslek gruplarından biri olacaklar. Bir çırpıda aklıma gelen dolandırıcılık haberlerinin yanı sıra trafikte bir magandadan farksız oluşları, trafik kurallarına aykırı davranmaları, kaba birer insan olmaları, üç-beş kuruş fazla para kazanmak için türlü şark kurnazlıklarına başvurması gibi kötü huyları var. Taksiciler, sayıca emlakçılar ve minibüs şoförlerinden fazla olduğu için onları listenin başına koydum. 

Minibüs Şoförleri 

Şeksiz şüphesiz en nefret edilen, sevilmeyen meslek grupları arasında minibüs şoförleri de var. Bunun elbette birkaç hatta pek çok nedeni bulunuyor. Taksicilerle beraber trafik kurallarına aykırı davranmaları bir ortak yönleri. Ayrıca kaba saba birer insan olmaları, pisliklik yönünden taksicilere tur bindirirler. Hani “dinsizin hakkından imansız gelir” sözü vardır ya buradaki “imansız” minibüs şoförleridir. Anladıkları dili çözmek biraz zaman alabilir. 

Emlakçılar 

Emlakçılar, emlakçılar. Türkiye’de en sevilmeyen meslek grupları arasında kendisine asli kontenjandan yer bulmuş pek nadide (?) bir meslek olan emlakçılık, pek çok açıdan bu sevilmemeyi hak ediyor. Sadece şu “komisyon” muhabbeti bile kendilerinden nefret etmek için yeterli yegane bir sebep olabilir. Makyaj konusundan üzerlerine yoktur. Yattığı yerden para kazanmaları, daha doğrusu sizin üzerinizden para kazanması ise sinir bozucudur. 

Liste Dışı Kalan ama Olması Gerekenler (Yedek Kontenjan) 

Bu listede, asli adaylar arasında olacak kadar performans gösteremeyen fakat her an listede olmaya aday meslek gruplarını ele alacağım. Bunlardan ilki galericiler, diğeri bankacılar, bir diğeri ise otobüs muavinleridir. Her ne kadar bir kurum altında çalışıyorlarsa da bu listeye bankacılar ve otobüs muavinlerini yazmak istemezdim. Zira kurum, onları bu mizaca sahip yapabilir. Baskı vs. nedenlerden ötürü. Fakat aşırı derecede iyi bir performansa sahipler. Zaten galericileri anlatmaya gerek duymuyorum. 

Ortak Yönleri 

Bankacılar hariç asli ve yedek listesinden kendine  yer bulan tüm meslek gruplarının ortak özelliği net olarak eğitimsizliktir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.