Eşik Bekçisi (Bekçileri) Nedir?

Eşik bekçisi nedir? Eşik bekçileri ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli iletişim kuramlarından ve iletişim kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “eşik bekçisi” kavramından söz edeceğiz. 

Eşik Bekçisi Nedir? 

Eşik bekçisi veya eşik bekçileri, haberlerin üretim aşamasında hangi olayların haber olarak halka duyurulacağını karar veren medya profesyonellerine verilen isimdir. 

Eşik bekçileri, hangi olayın ve neyin haber olacağını karar vermede kişisel görüş ve yönelimlere göre hareket etmezler. Eşik bekçileri, sadece belirli bir alanda değil her alanda haberlerin kontrolünü elinde tutarlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eşik bekçileri, kendi fikir ve görüşlerinden bağımsız olarak bu işlerini yerine getirirler. 

Örneğin ana akım bir medya kanalının prime time’da vereceği bir haber, söz konusu medya kanalının sahibi veya bağlı olduğu kurumun genel duruş veya görüşlerine uygun olmalıdır. 

Eşik bekçileri, sadece televizyonlar için değil aynı zamanda gazete ve dergi gibi medya kanallarında da görev alırlar. Eşik bekçilerinin temel görevi, istenilen haberlerin halk tarafından duyurulmasını sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir:  SWOT Analizi Nedir?

Eşik bekçileri, kaba bir tabirle, propaganda yaparlar. Kendilerine verilen emir doğrultusunda istenilenleri yapar; istenmeyenleri ise haber olarak vermez. 

Örnek vermek gerekirse, hükümete yakın olan medya kanalları, enflasyonun uçtuğunu, ÖTV artışını, sebze meyve fiyatlarının arttığını, beyin göçünü, siyasi krizleri veya çiftçinin halini halka duyurmak istemez.

İlginizi Çekebilir:  Medya Neden Vardır?

Eşik bekçileri, kendilerine gelen haberleri seçerler ve yayınlanması gereken haberleri ilgili medya aracına yönlendirirler. Eşik bekçileri bu anlamda işin geri planında ve redüksiyon kısmındadırlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce