Lider Doğulur mu? Olunur mu?

Lider iletişiminde en çok tartışılan konu başlıkları arasında Lider doğulur mu? Lider olurunu mu? sorusu yer alıyor. Liderlerin doğuştan gelen bir özellikle lider olduklarının altını çizen bir görüşün yanı sıra liderlerin daha sonraki çalışmaları ile lider olduklarını söyleyen/ifade eden yaklaşımlar da var. Sizce lider doğulur mu? Lider olunur mu?

Lider Doğulur Mu?

Liderler, fıtratları gereği doğuştan birtakım yeteneklere sahiptirler ve bu yetenekleri sayesinde pek çok kişi tarafından bilinirler, diğer insanlardan ayrılırlar. Liderlerin diğer insanlardan ayrılan en önemli özellikleri karşısındaki insanları kolayca ikna edebilmeleri, onları etkileyebilmeleri ve kitleleri peşinden sürükleyebilmeleridir. Örneğin Mustafa Kemal Atatürk, lider vasıflarına sahip biriydi. Konuşmasıyla da insanları etkileyebilen Mustafa Kemal Atatürk, bir asker olmasına rağmen iyi bir hatipti. Lider Doğulur mu? sorusunun cevabı Atatürk’tür.

Lider Olunur Mu?

İnsanın yaratılışı gereği liderlik vasıfları olmayabilir fakat insan, daha sonra çalışarak liderlik özelliklerine sahip olabilir. Burada en önemli olan unsur, kişinin kendisini geliştirebilme gücüdür. İnsanlar, doğası gereği lider olamayabilir fakat çalışarak liderlik özelliklerine sahip olabilir.

Fiziki özellikleri değiştirmek zordur. Mesela boy ve duruş çalışarak kazanılamayan özelliklerdendir. Fiziki üstünlük sağlayan faktörler de yine daha sonra değiştirilemeyenler arasındadır.

Örneğin Hitler. Hitler, hiçbir Alman’a benzemiyordu. Kısa boylu, bıyıklı ve atletik olmayan vücudu ile genel Alman profilinden uzak olan Hitler üstelik bir ressamdı. İçindeki liderlik özelliklerini fark edip orduya dahil oldu ve kendisinde olan liderlik özelliklerini geliştirmeyi başardı. Çevresindeki insanları da kendisine göre değiştirdi. Lider Olunur mu? sorusunun cevabı Hitler’dir.

Tüm bunlar ışığında kişi sonradan lider olsa da kişi için rahatlıkla “içinde liderlik vasfı vardı” ifadesini kullanabiliriz. Sonuçta lider olmak önemli. Fakat Hitler gibi lider olmak mı? Atatürk gibi bir lider olmak mı derseniz, elbette ki Atatürk gibi bir lider olmak çok çok daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: