Aşkta Para mı? Yakışıklılık-Güzellik mi? Zeka mı?

Aşkta esas olan şey nedir? Bireyin bir başkasına aşık olmasındaki ana etken nedir? Kimileri için para, kimileri için yakışıklılık, kimileri içinse zeka. Bir erkek bir kadını parasıyla cezbedebildiği gibi yakışıklılığı ya da zekasıyla da kendisine hayran bırakabilir. Yine aynı şekilde bir kadın güzelliğiyle ya da zekasıyla bir erkeği kendisine aşık edebilir.

Fakat bunlardan biri sadece tek başına olduğunda aşkın sürdürülebilirliği yoktur. Yani tek başına para, tek başına güzellik veya yakışıklılık veya tek başına zeka, aşkın devamı için yeterli değildir.

İlginizi Çekebilir:  Brain Out ''Anne Tavuğu Tekrar Bul'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Manadan çok maddeye itibar edilen şu devirde para, diğerlerinden daha çok öne çıkıyor. Zeka, evet büyük bir nimet. Ancak ne dünyada ne de ülkemizde zenginlerin hayran olunacak bir zekaya sahip olmadığını söylemekte fayda var.

Yakışıklılık ya da güzellik ise rasyonel düşünmek gerekirse bu üç kriterden üçüncüsü olabilecek bir özelliktir. Yakışılılık ya da güzellik, fani hayatın kısa ömürlü bir lütfudur. İlk izlenimde elbette yakışılılık ya da güzellik önemli. Fakat parası veya zeka olmayan bir güzellik ya da yakışıklılık önem taşımıyor.

İlginizi Çekebilir:  Easy Game 29. Seviye “İleride Bir Şelale Var Salyangozu Kurtar” Sorusunun Cevabı Nedir?

Her ne kadar aşk denilen olgu tek bir şeye ya da belirli kriterlere göre değerlendirilmese de bu üç şey çok önemli. Fakat değer sırasına göre birbirlerine üstünlükleri vardır. Hepsine ayrı ayrı bakalım.

Güzellik veya Yakışılılık

Hiç çirkin bir kıza/kadına yakılmış bir halk türküsü duydunuz mu? Mesela “Acem Kızı” türküsünde ozanı etkileyen acem kızının zekası mıydı? Ya da parası? “Burnu fındık ağzı kahve fincanı” güzellemesi güzellik dışında ne için kullanılabilirdi?

Para

İlişkilerde hiç kuşku yok ki para önemli bir kriter. Para olmadan, ya da yeterli kadar olmadığında, ilişkiler iyi gitmiyor. Bu özellikle flört döneminde ya da sevgili durumundayken ”palyatif” bir halken evlilikte çok ciddi bir mesele olabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Minik Kuş Uyuyakalmış Sorusunun Cevabı Nedir?

Zeka

Zekanın diğerlerinden ayrılan bir özelliği kişinin bir başka kişiyi kendine bağlayabilme yeteneğidir. Zira salt para veya salt güzellik/yakışıklılıkla bir başkasını kendinize bağlayamazsınız. Ancak zeka, bunu tek başına yapabilir. Tek farklı yönü bu olabilir.

Sonuç: 

Eğer ciddi değilseniz, para; ciddiyseniz, zeka; anı düşünenlerdenseniz ya da biraz gösteriş isteyenlerdenseniz güzellik/yakışıklılık önemli bir etken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara