Biyografi

Eski Adelet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga Kimdir?

Fahri Kasırga kimdir, nereli ve kaç yaşında, hangi okullarda okudu, adalet bakanlığı dönemi ne zaman? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Fahri Kasırga’dan söz edeceğiz.

Fahri Kasırga Kimdir? 

  • Türk bürokrat ve eski Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri.

Nazime ve Şaban Kasırga çiftinin oğlu olarak 20 Ocak 1953 tarihinde Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya gelen Fahri Kasırga, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Akabinde 1977 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Fahri Kasırga, bir sene sonra Rize’de hakim adayı olarak staj yapmaya başladı. Ardından bir sene sonra askerlik görevini yapmak üzere görevinden ayrıldı. Askerliğini yaptıktan sonra 1981 yılında Olur ilçesinde Cumhuriyet savcı yardımcısı olarak tekrar göreve döndü. Hemen ardından Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu’da cumhuriyet savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır, Kocaeli’de cumhuriyet başsavcılığı görevlerinde bulundu. Fahri Kasırga, 26 Kasım 2001 tarihinden beri Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmakta iken 3 Ekim 2003 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına getirildi. 

2007 Türkiye genel seçimleri öncesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114. maddesi çerçevesinde tarafsız Adalet Bakanı olarak görev yapan Fahri Kasırga, bakanlık görevinin akabinde döndüğü müsteşarlık görevini Temmuz 2008 tarihine kadar sürdürdü. Akabinde Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri ünvanı ile Başbakanlık Başdanışmanı olarak görev almaya başlayan Fahri Kasırga, 20 Ocak 2014 tarihinden itibaren Başbakanlık müsteşarlığına getirildi. 11 Eylül 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine getirilen Kasırga, 26 Şubat 2015 tarihinde ise Erdoğan tarafından YÖK Genel Kurulu üyeliğine atandı. Kasırga, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.