Gündelik Hayat

Eski İş Yerine Tekrar Dönmek

Eski iş yerine geri dönmek çoğunlukla geri adım atmak ve eski iş yerinden sonraki kurum veya yerlerde tutunamamak anlamlarına gelen olumsuz bir fiildir. Halbuki eski iş yerine dönmek bir zorunluluktan daha çok gönüllülük gerektiren bir karardır. Nitekim sizi eski çalıştığınız yere tekrar getirecek kadar yeterli birkaç sebebiniz vardır.

Finansal olarak herhangi bir farklılığı bulunmasa da eski iş yerine dönmek, kesinlikle samimiyet gerektiren ve içtenlikle olacak eylemdir. Çünkü iş ortamı, diğer çevre ve ortamalardan çok daha farklı koşulları içinde barındıran bir yerdir. Çalışma arkadaşlarınızın iyi olması, üstlerinizle veya altlarınızla iyi anlaşmanız ve her şeyden önemlisi kendinizi o kurumun çatısı altında güvenli ve huzurlu hissetmeniz gerekir. Tüm bu şartları sağlayan bir iş yerinden “kazara” çıktığınız vakit başka iş yerlerinde tutunamaz ve yapamazsınız.

Tekrar o eski işinize döndüğünüz vakit, bir şeylerin çok daha farklı olduğunu hissedersiniz. İki türlüdür: Ya önceki iş yerlerinizde şimdiki çalıştığınız yeri gözünüzde çok büyütmüşsünüzdür. Bu sizde biraz hayal kırıklığına sebep olur. Ya da her şey sizin tahmin ettiğinizden dahi iyi çıkar ve eski iş yerinize geri dönmenin mutluluğunu yaşarsınız.

Öte yandan eski iş yerinizi size özlettiren insanlar vardır. Bazen sadece o kişi için o iş yerine tekrar gitmeyi ve orada sırf o insan olduğu için bir ömür çalışmaya rıza gösterirsiniz. O insanlar çalıştığınız yerin veya kurumun kimliğiyle adeta özdeşleşmiştir.

Velhasıl, eski iş yerinize dönmek; eğer geçerli mantıklı ve duygusal sebepleriniz varsa tercih edilmesi en doğal kararlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.