Ahşap Meskenler Nelerdir? Özellikleri Nelerdir? Hangi Bölgelerde Rastlanır?

Ahşap meskenler nelerdir, ahşap meskenlerin özellikleri nelerdir, ahşap meskenler hangi bölgelerde rastlanır? Daha önceki yazılarımızda kırsal yerleşmelerde mesken tipleri ve mesken yapı malzemeleri gibi çeşitli konu başlılarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”ahşap meskenler”den, ahşap meskenlerin özelliklerinden ve hangi bölgelerde rastlandığından söz edeceğiz.

Ahşap Meskenler Nedir?

Ormanlık alanların geniş yer kapladığı, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimleri ile Marmara Bölgesi’nin güney kuşağındaki kır meskenlerinde kullanılan yaygın malzemelere ”ahşap meskenler” adı verilir.

Ahşap meskenler genellikle temeli taştan oluşmak suretiyle inşa edilmiştir. Karadeniz yöresinde birbirine geçmeli ya da yığma biçiminde inşa edilen bu ahşap yapılara ”çantı” ya da ”çatma” gibi isimler verilmektedir. Bunlardan çantı adı verilen evlerin çatı kısımları ”hartama” veya ”pedavra” ismi verilen ince ahşap örtü ile kaplanır.

Ahşap meskenler inşa edilirken zeminin hayvan barınağı, yani ahır, üst kısımları ise oturma alanı olarak ayrılır ve buna göre evler yapılır. Karadeniz yöresinde çeşitlilik gösteren bu mesken tipinde evin eklentileri kenar kısımlarına yapılmıştır.

Örneğin her mevsim yağışlı olan Doğu Karadeniz bölgesinde ”serende” ismi verilen ürün kurutma ambarları, ürünün nemli toprak ile temasını kesmek amacıyla ahşaptan yapılan ayaklar üzerine inşa edilmişlerdir.

Mesken Tiplerini Etkileyen Coğrafi Etkenler Nelerdir?

Türkiye’de mesken tiplerini etkileyen birtakım coğrafi ve beşeri unsur yer almaktadır. Bunlar şöyle özetlenebilir:

  • Yükselti
  • Jeolojik yapı
  • Litoloji
  • Bitki örtüsü
  • Yöre gelenekleri
  • Ekonomik durum
  • Ekonomik faaliyetler

Ahşap Nedir? Ne Demek?

  • Kereste, tahta
  • Tahtadan, ağaçtan yapılan

Mesken Nedir? Ne Demek?

Oturulan, barınılan yer. Genelde kişinin işi dışında vaktini geçirdiği ailesi ya da tek başına kaldığı konut, ev anlamına gelir. Arapça kökenlidir. İskan kelimesi de yine bu kökten türemiştir.

Ahşap Mesken Tipleri ile İlgili Aramalar

Google’da ahşap mesken tipleri ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; ahşap meskenler nerede bulunur, kerpiç mesken nerede, ahşap mesken özellikleri, mesken tiplerini etkileyen faktörler türkiye’de mesken tipleri slayt, ahşap meskenlerin yaygın olduğu iklim ahşap meskenlere daha çok nerelerde rastlanmaktadır, mesken nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.