Siyaset

Etnik Faşizm Nedir? Ne Demek?

Etnik faşizm nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli siyasi kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”etnik faşizm’kavramından söz edeceğiz.

Etnik Faşizm Nedir?

Faşizmin bir kolu olarak lanse edilen etnik faşizm, esasen faşizmden herhangi bir yoktur. Belirli bir ırk ve etnisiteye dayanan faşizmin dinamikleri, etnik faşizmde de yer almaktadır. Etnik faşizm ve faşizm aynı anlamlara gelmektedir. Bugün faşizm adı verilen siyasi öğreti, içinde etnik unsurlar olmadan boş temellidir. Faşizmin temelinde bir ulus, millet yer almaktadır. Bu nedenden etnik faşizm, spesifik bir anlam ifade etmemektedir.

İlk olarak Benito Mussolini İtalya’sında bir siyasi ideoloji olarak ortaya çıkan faşizm, dalga dalga tüm Avrupa ülkelerine yayılmış ve kabul gören bir öğreti haline gelmiştir. Giovanni Gentille’nin yazdığı ‘Faşizmin Doktrini’ ismli eserde temelleri atılan faşizm, daha sonra Mussolini’nin kurduğu Ulusal Faşist Parti’nin İtalya’da iktidara gelmesinin ardından devletin resmi ideolojisi haline gelmiştir

Faşizm, bir ulusun maddi ve manevi unsurlarını ön plana çıkararak ülke içinde birlik ve beraberliği artırmayı, ulusun çıkarları doğrultusunda tüm vatandaşların kitlesel seferberlik halinde olmasını, yine bu doğrultuda gerek ülke içindeki gerekse ülke dışındaki zayıf ülke veya gruplara müdahale etmeyi öngörür. Bu nedenden dolayı faşizm, totaliter bir rejim olarak kabul edilmiştir.

Jean-Pierre Faye’nin Political Horshoe modelinde faşizm, en uç sağ bölgede yer alan bir ideolojidir ancak bazı bilim insanları faşizmin bu konumunun doğru olmadığı yönünde görüş bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.