Mimari

Ev Alırken İskan Ne Demek?

En çok ev alanların ilgilendiği konulardan birisi iskânraporudur. İskân demek inşaatı bitmiş oturmaya hazır binalara belediyelerin verdiği oturma iznidir. İskân yönetmeliğine uygun yapılmış ve inşaat ruhsatı alınmış bir şekilde inşaatına başlanıp ve bitirilmiş binaların imar müdürlüğü Yapı Kullanım İzni Birimi’nin tarafından yapılan kontrollerden geçerek iskân raporu alan binalara oturma izni verilir.

Ev Alanların Dikkat Etmesi Gerekenler?

Yatırım yapmak için ve ya oturmak için av almayı düşünen kişilerin ev alırken dikkat etmesi gereken konuların başında iskân raporu olup olmadığı geliyor. Dikkat etmeden iskânsız alınan bir evde çıkabilecek sorunlardan bazıları:

• İkan raporu olmayan daireler için bankalar kredi vermiyor.

• İskân raporu alınmamış evler kendilerine ait enerji abonelikleri alamıyorlar. (şantiye aboneliği kullanmak zorunda kalıyorlar)

• İskân raporu almadan kat irtifaklı tapuların kat mülkiyetine geçmesi mümkün olmaz.

• İskân raporu alınmamış binalarda şikâyet üzerine proje değişikliği yapılabilir. (proje deşikliği artı masraf demektir)

• İskân raporu alınmayan binalara para cezası ya da yıkım kararı uygulanabilir. İskansız binada oturanlara da para cezası uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi