Spor

FIFA’da Sliding Tackle Ne Demek? Nasıl Yapılır?

FIFA’da sliding tackle ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda PES ve FIFA ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FIFA’daki sliding tackle kavramından söz edeceğiz.

FIFA’da Sliding Tackle Ne Demek?

Sliding tackle, kayarak müdahale anlamına gelmektedir. Maç esnasında bir futbolcunun rakibinden topu almak ya da topu uzaklaştırmak için kayarak müdahalesine ”sliding tackle” denir. FIFA’da defans oyuncularının sliding tackle’ı genelde orta saha oyuncularına göre yüksek olur. Hücum oyuncularının sliding tackle’ı ise çoğu zaman düşüktür.

Kayarak Müdahale Nasıl Yapılır?

Kayarak müdahale, ayakta kalarak topu almanın ya da uzaklaştırmanın mümkün olmadığı zamanlarda örneğin rakip oyuncu tam ceza sahasına yaklaştığı anda yapılabilir. Onun dışında yapılan kayarak müdahaleler çoğu zaman iki tür risk taşır. Birincisi doğu zamanlama yapamazsanız kart görme ihtimaliniz yüksektir. İkincisi yine doğru müdahale yapamaz ve adamınızı kaçırırsanız rakip, takımınız adına büyük tehlike doğurabilir. Örneğin defanstaki son adamsınız ve rakibiniz birebirde sizle arayı açmaya başlıyor. Tam bu anda elinizde son derece riskli bir çözüm var. Eğer başarırsanız pozisyon büyümeden sona erer; taç veya korner olur. Ancak müdahaleyi tam olarak yerine getiremezseniz kırmızı kart görür veya rakip gole gider. Bu sırada ise tek yapmanız gereken kaleciye dua etmek. Buradan çıkacak sonuç ise son ana kadar ayakta kalmak ve gereksiz kayarak müdahalelerden kaçınmaktır. Öte yandan sliding tackle için Xbox’ta X’e veya PlayStation’da Kare düğmesine basın.

kaynakça:

  • thesun.co.uk, başlık: How to tackle on FIFA 21: Five top tips revealed, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022
  • fourfourtwo.com, başlık: Top 11 Best Tackles, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022 (görsel buradan alınmıştır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi