Spor

FIFA’da Crossing Ne Demek? Nasıl Yapılır?

FIFA’da crossing ne demek, ne anlama geliyor, nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda FIFA’da yer alan bazı kavramlardan ve nasıl yapıldıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FIFA’da crossing kavramından söz edeceğiz.

FIFA’da Crossing Ne Demek?

Crossing, sahanın sağ ya da solundan yapılan ortalardır. Bu ortaların ceza sahasına yapılmasına gerek yoktur. Ceza sahası dışına da orta yapılabilir. FIFA ve Football Manager gibi oyunlarda crossing, özellikle futbol sahasının ”wide areas” adı verilen kanat kısımlarından içeri doğru yapılan orta anlamına gelir.

Nasıl Yapılır?

Yapılan ortaların isabetli olması noktasında ortaya yapan kişinin hangi ayağını kullandığı, teknik direktörün oyuncuya verdiği taktikler, ceza sahası içindeki savunma, ortayı yapan oyuncunun demarke vaziyette olmaması gibi birçok kriter önemlidir. Örneğin sağ ayaklı bir oyuncu sol kanatta (yeni ters ayaklı) oynatılıyorsa bu oyuncunun sol ayakla orta açması için önce topu soluna çekmesi gerekir ki bu da sağ ayaklı oyuncuya göre kendisini karşılayan oyuncuya zaman kazandırır. Öte yandan bir orta saha oyuncusuyla kıyaslandığı zaman kanat ve beklerin crossing değerinin daha yüksek olması beklenir. Ancak bu her zaman için doğru değildir ki bazen orta saha hatta forvet oyuncuları bile crossing olarak bek ve kanatlardan daha yetenekli olabilir. Öte yandan FIFA 21’de orta yapmak için r1/rb ve çapraz düğmesine basın.

kaynak:

  • theathletic.com, başlık: We need to talk about crossing, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022 (görsel kaynak da buradan alınmıştır)
  • fifaaddiction, com, başlık: FIFA Crossing tutorial, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022
  • soccercoachingpro.com, başlık: How to Cross a Soccer Ball Perfectly (8-Step Guide), erişim tarihi: 6 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds