Futbolda Bek (Sağ Bek-Sol Bek) Nedir?

Futbolda bek neye denir? Bek oyuncusu kimdir? Futbolda beklerin görevleri nelerdir? Kısaca futbolda bekler. Bonus efsane bekler. 

Bek Ne Demek? 

Futbolda defans hattının solunda veya sağında görev yapan defans oyuncularına “bek” adı verilmektedir. Bek öztürkçe “geri” anlamına gelir. Dörtlü defans kurgusunun solunda veya sağında görev yapan bekler, futbolda önemli bir mevkidir ve günümüz futbolunda ayrı bir yeri vardır. 

Beklerin Görevleri Nelerdir? 

 1. Takım, takım ileri çıktığında takımım hücum bölgesinde görev yaparlar, atağa çıkarlar ve skora katkıda bulunurlar. 
 2. Takım, defansa çekildiğinde ise rakip oyuncuları durdurmak için kademede görev yaparlar. Genellikle karşı takımın kanat oyuncuları ile eşleşirler ve onları markaj altında tutarlar. 

Bekler, takımda en çok yorulan oyuncuların başında gelir. Sol veya sağ kanatta bir koridor açan bekler, bu hatta maç boyunca ileri-geri hareket ederler. 

Beklerde aranan en temel özellik oyunun her iki yönünü de iyi oynaması; gerek hücumda gerekse savunmada iyi iş çıkarmasıdır. 

Takımlarım karakteristik özellikleri dikkate alındığında, beklerin görevleri de değişmektedir. Örneğin defansif bir oyun kurgusunda oynayan takımın beklerinin “defans” yönünün kuvvetli olması beklenirken; hücum oynayan takımların beklerinden ise “hücum” yönünün kuvvetli olması beklenir. 

Bekler, kontra ataklarda takımın hücumunda önemli bir rol oynar. Golcüleri bulmaya çalışan bekler, asistlerle de skora katkıda bulunurlar. Bir bekin iyi sayılması için net bir hesap olmasa da 8-10 asist, bir bek için iyidir. Üstü ise mükemmeldir. 

Bekler, takımın kanat oyuncuları ile iyi anlaşması gerekir. Bek ve kanatlar, bir takımım (sol veya sağ) hücumunda önemli bir parçadır. Bekler ve kanatlar, iyi olduğunda takım kanatlardan etkili olur. 

Efsane Bekler 

 1. Roberto Carlos
 2. Marcelo
 3. Abidal 
 4.  Zannetti
 5. Srna
 6. Ashley Cole 
 7. John Arne Riise
 8. Cafu
 9. Philippe Lahm 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: